13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak chronić dziecko

Ocena: 0
2080

Dokument o ochronie dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi, obowiązujący w diecezji warszawsko-praskiej, przedstawili biskupi Romuald Kamiński i Marek Solarczyk.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

– Pragniemy chronić dzieci i młodzież w każdym czasie i miejscu. Traktuję to jako priorytet. Pragnę w tym miejscu powiedzieć „przepraszam” i uczynić wszystko, aby ci, którzy poczuli się skrzywdzeni, mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali do Kościoła zaufanie – powiedział bp Kamiński.

„Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w diecezji warszawsko-praskiej” biskupi zaprezentowali 27 września na konferencji prasowej w budynku Akademika Praskiego .

Dokument szczegółowo określa prawa dzieci i młodzieży, zasady postępowania w pracy duszpasterskiej oraz rady dotyczące rozmowy z osobą, która zgłasza nadużycie. Zawarta jest w nim także procedura interwencji w przypadku informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia. „Gdy krzywda zostaje ujawniona w trakcie sakramentu pokuty, należy podjąć próbę nakłonienia penitenta, aby ujawnił te fakty osobie trzeciej, posiadającej odpowiednie przygotowanie” – czytamy w tekście.

– Zaprezentowane normy w bardzo szczegółowy sposób odnoszą się do praktyk życia duszpasterskiego. Jednocześnie stanowią pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw związanych ze skrzywdzeniem dzieci i młodzieży. Pomoc ta została przypomniana w zasadach prowadzenia rozmów z osobą pokrzywdzoną, reagowania na jej ból i krzywdę, a także w procedurach, które bezwzględnie muszą być zastosowane w przypadku nadużyć – powiedział bp Solarczyk.

 

Właściwy dystans

„Powinniśmy pamiętać, że krzywda dziecka nie polega tylko na tym, iż zostało skrzywdzone, ale również na tym, że jego opiekunowie nie dostrzegali tej krzywdy lub nie interweniowali, aby krzywdzie zapobiec” – zapisano w „Normach ochrony”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (678), 7 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter