24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

IV Kongres Rodzin Polonijnych

Ocena: 0
681

Postawienie realistycznej diagnozy dotyczącej kondycji rodziny było celem IV Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbył się online (20-21 listopada). Tworzyły go wystąpienia ekspertów, świadectwa, dialog i modlitwa. W centrum zainteresowań znalazły się relacje między najbliższymi oraz wychowanie dzieci i młodzieży w trudnym czasie pandemii i lockdownu.

Duszpasterz emigracji bp Wiesław Lechowicz zwrócił uwagę, że w tej edycji kongresu nie patrzono na rodzinę z punktu widzenia duszpasterskiego, ale od strony psychologii i pedagogiki. Stąd wszechstronny dobór zagadnień, które ukazały pełnię spojrzenia na kondycję rodziny tu i teraz. Chodziło zarówno o analizę pandemii pod kątem zagrożeń, jak i szans.

Wśród gości wiele autorytetów, m.in. ks. dr hab. Robert Skrzypczak. Jego celem było przedstawienie jak największej ilości danych, dotyczących m.in. zmian w prawie, które uderzają w rodzinę na całym świecie. A także uświadomienie uczestnikom kongresu z czym wychodzimy z epoki pandemii; jakie zjawiska w tym czasie faworyzowano czy przyśpieszano ich rozwój.

Pandemia stała się okazją do wprowadzania pewnych zmian społecznych lub zadziałała jako katalizator tego, co można było zaobserwować już wcześniej. Czyli wykorzystujemy chwilę sposobną do tego, żeby wprowadzić jak najwięcej zmian legislacyjnych, a także na poziomie oddziaływania edukacyjnego czy terapeutycznego

– powiedział ks. Robert Skrzypczak.

Wymienił w tym kontekście rozpowszechnianie i ułatwianie aborcji, przyspieszenie legalizacji eutanazji czy wspomaganego samobójstwa, a także lawinowo narastający problem zaburzeń psychicznych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Jego zdaniem jest to przede wszystkim efekt lęku, co przekłada się na problem, który specjaliści nazywają „pandemią psychicznych zaburzeń”.

Z kolei dr hab. Maria Ryś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego skupiła się na wpływie pandemii, a zwłaszcza lockdownu, na relacje w małżeństwach. W rozmowie z Radiem Bobola podkreśliła: „Wiele rodzin zaczęło przeżywać bardzo poważne trudności, nie do końca znając swoich najbliższych, z którymi tak naprawdę mieli dotąd bardzo pobieżny kontakt. Ale są i tacy, którzy w tym czasie przewartościowali swoje życie. Np. w przypadku mężów, ojców pojawiło się pragnienie bycia wsparciem. Jest to więc bardzo wielka szansa, aby obudzić olbrzyma! Olbrzyma – ojca, męża. Szansa, aby wyskoczyć z kolein, w których rodziny przez wiele, wiele lat funkcjonowały”

Kongres Rodzin Polonijnych online odbył się w dniach 20-21 listopada. Po raz drugi został zorganizowany w Internecie. Bp Wiesław Lechowicz ma jednak nadzieję, że w przyszłym roku uda się już powrócić do formy bezpośredniego spotkania.

Na kanale Youtube – Rodzina na Emigracji są umieszczane są filmiki z prelekcjami z Kongresów Rodzin Polonijnych. Nagrania z obecnego Kongresu zostaną opublikowane w najbliższym czasie.

Czytaj także: Bp Lechowicz zaprasza na IV Kongres Rodzin Polonijnych (20 - 21 listopada 2021)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter