8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Iskra spod Krzyża

Ocena: 4.95
1912

Rusza kolejna inicjatywa pomysłodawców Wielkiej Pokuty, Różańca do Granic i Polski pod Krzyżem. Modlitwą ma być ogarnięty każdy ksiądz w Polsce.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

W Kruszynie pod Włocławkiem, podczas akcji Polska pod Krzyżem, 14 września Maciej Bodasińki ogłosił kolejny pomysł wielkiej ogólnopolskiej mobilizacji modlitewnej. To codzienna modlitwa za konkretnego kapłana. Można powiedzieć, że pomysł sprawdzony, bo wielkie owoce taka modlitwa zbiera już w archidiecezji poznańskiej, gdzie ruszyła przed trzema laty z inicjatywy świeckich. Za ośmiuset kapłanów modli się tam codziennie 2,5 tys. osób. Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz porozumieli się ze świeckimi ewangelizatorami z archidiecezji poznańskiej, by inicjatywę rozszerzyć na całą Polskę. W lipcu błogosławieństwa udzielił temu przedsięwzięciu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu.

– W tym tygodniu nagrywamy materiał wideo z błogosławieństwem abp. Gądeckiego. Potem będziemy zwracać się do ordynariuszy poszczególnych diecezji o zgodę na propagowanie modlitwy i zachęcać świeckich do współpracy – mówi Adrian Pakuła, świecki ewangelizator z archidiecezji poznańskiej, odpowiedzialny za dzieło.

 


WIELKOPOLSKA JAKOŚĆ

– Inicjatywa modlitwy za kapłanów wyszła od świeckich, którzy działają w założonej przeze mnie Fundacji Pro Bono – mówi ks. Waldemar Szlachetka, członek referatu ds. ewangelizacji archidiecezji poznańskiej, asystent Stowarzyszenia Służby Nowej Ewangelizacji. Najpierw świeccy organizowali w diecezji Niedziele Ewangelizacyjne. Od początku inicjatywę wspierał mocno bp Damian Bryl. – Im głębiej się ona rozwinie, tym lepiej dla Kościoła – podkreśla ks. Szlachetka.

– W ramach Niedziel Ewangelizacyjnych jeździliśmy z Maciejem Bodasińskim i Lechem Dokowiczem od parafii do parafii. Organizowaliśmy m.in. projekcje filmu o cudzie Eucharystii „Ja jestem” – opowiada Mateusz Marszal, świecki ewangelizator, pomysłodawca Modlitwy za Kapłanów. – W ciągu sześciu lat trzykrotnie objechałem całą diecezję, rozmawiałem prawie ze wszystkimi proboszczami, wsłuchiwałem się w potrzeby. Zaczęliśmy się zastanawiać, jakie inspiracje duszpasterskie pomogłyby świeckim odnaleźć ich miejsce w Kościele. Przecież za życie wspólnoty parafialnej odpowiada nie tylko proboszcz, ale wszyscy ochrzczeni – podkreśla.

– W ciągu trzech lat Modlitwy za Kapłanów udało się wiele zrobić dla diecezji. Byliśmy w ścisłym kontakcie z biskupami, przychodziliśmy po błogosławieństwo do bp. Bryla, z którym konsultowaliśmy nasze pomysły. Fundacji Pro Publico powierzone zostało rozkrzewianie Modlitwy za Kapłanów – wyjaśnia Mateusz Marszal. – Pojawił się pomysł, żeby przenieść ją na grunt parafii. Szukałem osób, z którymi wcześniej współpracowałem, przedstawiałem ideę modlitwy, przez którą kapłani poświęcaliby się także Matce Bożej. Udało się zorganizować kilkanaście takich niedziel. Jako cel postawiliśmy, by każdy kapłan z naszej archidiecezji miał jedną osobę modlącą się za niego, która będzie znała go z imienia. Dzieło się rozwijało, widać w nim było wielkie Boże błogosławieństwo. Nową osobą odpowiedzialną za Modlitwę za Kapłanów został Adrian Pakuła, który był najczęstszym uczestnikiem Niedziel Ewangelizacyjnych.

– W ciągu miesiąca jeździliśmy do kilku parafii, zachęcając do modlitwy za kapłanów. Teraz każdy w kapłan w naszej diecezji ma trzy modlące się za niego codziennie osoby. We wrześniu byliśmy w kolejnych czterech parafiach, w październiku będziemy w nowych ośmiu. Z imiennej listy wszystkich księży w diecezji przydzielamy duchownych kolejnym chętnym. Modlą się świeccy, siostry zakonne, całe rodzinny; są i takie, gdzie mama, tata i każde z dzieci ma przydzielonego kapłana. Chcemy, by to, co rozwinęło się w naszej diecezji, przeszło do kolejnych – cieszy się z ogólnopolskiej akcji Adrian Pakuła. – Jesteśmy gotowi pojechać, gdziekolwiek zostaniemy zaproszeni. Obecnie w dzieło zaangażowanych jest pięć czy sześć osób z różnych parafii. Świeckich ewangelizatorów w diecezji formuje Fundacja Pro Bono – dodaje Mateusz Marszal.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika
Pokładam nadzieję w Panu i w Jego słowie,
u Pana jest bowiem łaska i obfite odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 4,24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Michała Archanioła (ul. Puławska 95, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter