16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Irlandia przed Światowym Dniem Rodzin i odwiedzinami Franciszka

Ocena: 0
1672

Irlandia przygotowuje się do Światowego Dnia Rodzin. W wydarzeniu weźmie udział papież Franciszek. Jak mówi wielu, jest ono szansą na odnowienie wiary w tym kraju.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Irlandia wsławiła się, jako kraj misjonarzy, który posyłał księży na cały świat, aby krzewili wiarę katolicką. Ale teraz to Irlandia potrzebuje misjonarzy, potrzebuje nowej ewangelizacji – podkreśla abp Eamon Martin. Ordynariusz Armagh mówił o tym przed zbliżającym się Światowym Spotkaniem Rodzin w Dublinie.

Przez ostatnie 40 lat w Kościele w Irlandii odnotowano ogromny spadek osób uczęszczających na Mszę, a jego moralny autorytet został zdruzgotany przez ujawnione skandale. W 1979 r. 93 proc. ludności deklarowało się jako katolicy, dziś jest to około 50 proc. Jako katolicy jesteśmy na terytorium misyjnym – wskazuje abp Martin. Dodaje, że księża powinni być misjonarzami we własnym kraju, odpowiadając na wyzwania współczesnego społeczeństwa.

Spotkanie w Dublinie ma nam pomóc w odkryciu piękna i znaczenia rodziny i małżeństwa, a także w umocnieniu przekonania o wyjątkowości wielkiego daru, jakim dla każdego z nas jest rodzina. Wskazuje na to Linda Ghisoni, która w Światowym Spotkaniu Rodzin uczestniczyć będzie w podwójnej roli, jako żona i matka oraz podsekretarz Papieskiej Dykasterii ds. Rodziny, która to wydarzenie organizuje.

To zainicjowane przez Jana Pawła II spotkanie rozpoczyna się już 21 sierpnia. Wezmą w nim udział rodziny ze 116 krajów świata. W dwóch ostatnich dniach wydarzenia weźmie udział Papież Franciszek, który przybędzie do Dublina za tydzień.

- W centrum obrad i dyskusji panelowych znajdzie się papieska adhortacja «Amoris laetitia», która wciąż nie została wystarczająco odkryta przez rodziny – mówi Linda Ghisoni. Wskazuje, że nie jest to dokument skupiający się jedynie na „zranionych rodzinach”, ale wychodzący do każdego, ponieważ rodzina jest doświadczeniem ogólnoludzkim, uniwersalnym, a nie przywilejem niewielu.

- Mój udział w Światowym Spotkaniu Rodzin ma podwójny wymiar – prywatny, czyli rodzinny oraz zawodowy. Będę w Dublinie z całą rodziną, ale zarazem w pracy – mówi Radiu Watykańskiemu Linda Ghisoni. – Jako rodzina pragniemy wsłuchać się w głos innych i doświadczyć wspólnoty, by wraz z rodzinami całego świata pogłębić treści dotyczące małżeństwa i rodziny, które pozwolą nam z nową świadomością spojrzeć na tę rzeczywistość, jako na ogromny dar, jakim rodzina jest dla każdego z nas. Liczymy też, że nabierzemy tam nowego zapału i siły do tego, by stawiać czoło różnym wyzwaniom związanym z naszą rodzinną codziennością. Gdy chodzi o wymiar pracy mam nadzieję, że będzie to doświadczenie kościelne pobłogosławione przez Pana, w którego centrum znajdzie się rodzina, jako prawdziwe bogactwo, jako miejsce spotkania, piękna i radości, dla tych, którzy są jej częścią, dla Kościoła i dla całego społeczeństwa". 

Linda Ghisoni wskazuje, że z Dublina w świat powinno popłynąć świadectwo piękna i wartości prawdziwej rodziny i małżeństwa. Bez nich, jak podkreśla, nie ma przyszłości dla świata. Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie przebiegać będzie pod hasłem „Ewangelia rodziny: radość dla świata”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -