19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Irlandia: biskupi mówią rządowi "nie"

Ocena: 4.775
1345

Irlandzcy biskupi powiedzieli „dość” rządowemu zakazowi sprawowania sakramentów pierwszej komunii i bierzmowania. Cztery diecezje zdecydowały, że uroczystości odbędą się w połowie sierpnia wbrew zaleceniom władz w Dublinie, ale z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych. „Misja Kościoła nie może być wstrzymywana w nieskończoność” – powiedział w wywiadzie dla „Irish Independent” bp Kevin Doran z diecezji Elphin.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Hierarcha podkreślił, że Kościół nie łamie prawa, ponieważ rząd formalnie nie zakazał sprawowania tych sakramentów, ale jedynie zamieścił taką rekomendację na stronie internetowej. Na wznowienie uroczystości z udziałem wiernych zdecydowali się także biskupi z innych diecezji: Clogher, Waterford i Lismore.

Stanowisko Kościoła wynika również z faktu, że od 5 sierpnia możliwe będzie w Irlandii ponowne udzielanie sakramentu chrztu, wzrośnie też liczba gości dopuszczonych do udziału w ślubie, z 50 do 100.

To nielogiczne, że możemy przyjąć w naszych kościołach dużą liczbę wiernych podczas Mszy św., ślubów i pogrzebów, ale nie wolno zrobić tego samego podczas pierwszej komunii i bierzmowania

– powiedział bp Tom Deenihan.

Decyzję biskupów skrytykował premier Irlandii. Wezwał do przestrzegania rządowych zaleceń i zaznaczył, że celem władz nigdy nie było łamanie wolności religijnej.

Naszą jedyną motywacją jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa i ochrona ludności

– zapewnił Micheál Martin.

Irlandzkie władze od miesięcy zakazywały sprawowania w kościołach sakramentów pierwszej komunii i bierzmowania. Rząd zapowiedział zniesienie obostrzeń z początkiem lipca, jednak podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie dziennikarza, ówczesny premier Leo Varadkar przedłużył je do odwołania. Sposób zakomunikowania decyzji prymas Irlandii abp Eamon Martin nazwał rażącym brakiem szacunku.

Na niecałe 5 mln mieszkańców Irlandii, do końca lipca odnotowano już ok. 300 tys. przypadków zakażań koronawirusem. W tym samym okresie na Covid-19 zmarło ponad 5 tys. osób – informuje Johns Hopkins Coronavirus Resource Center. Kraj doświadcza czwartej fali pandemii, do której przyczynił się wariant Delta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter