28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: kongres o Maryi Matce Miłosierdzia

Ocena: 0
1402

W Irkucku zakończyły się obrady IV Wszechrosyjskiego Kongresu Naukowo-Duszpasterskiego. Jego temat to: „Maryja Matka Miłosierdzia”.

2015-12-06 18:10
RV / Irkuck, mz

Poprzednie kongresy dotyczyły 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II, rodziny, misji oraz Eucharystii. Do Irkucka tym razem przybyło ponad 120 osób z różnych stron Rosji oraz z zagranicy. Byli także obecni przedstawiciele rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

Gospodarz kongresu, miejscowy ordynariusz bp Cyryl Klimowicz podkreślił jego znaczenie tuż przed inauguracją w Rosji Roku Miłosierdzia w niedzielę 13 grudnia.

W homilii podczas Mszy na rozpoczęcie obrad nuncjusz apostolski w Moskwie abp Ivan Jurkovicz zaznaczył, że Kościół Rzymskokatolicki w Rosji posiada wewnętrzną siłę i energię w misji wobec współczesnego świata, o czym świadczy właśnie ten kongres.

Uczestnicy mogli obejrzeć wystawy poświęcone tematyce kongresu oraz wysłuchać wykładów przedstawicieli uczelni katolickich. Wykład na temat biblijnych źródeł wspominających Matkę Bożą wygłosił profesor katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o. Celestyn Napiórkowski OFM. Z kolei wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Petersburgu ks. Jakub Błaszczyszyn SVD mówił o Maryi obecnej w nauczaniu Papieża Franciszka. Współpracownik synodalnego Wydziału Misyjnego Patriarchatu Moskiewskiego ks. Innocenty Dieńszczikow podzielił się analizami na temat tego jak Kościół prawosławny przeżywa cześć oddawaną Bogurodzicy, zwłaszcza w doświadczeniu mistycznej kontemplacji duchowej rzeczywistości, w tym osoby Matki Bożej.

Ordynariusz diecezji św. Klemensa bp Klemens Pikiel poinformował uczestników kongresu o decyzji biskupów Rosji przyjętej na ostatnim posiedzeniu Konferencji Episkopatu o zorganizowaniu wszechrosyjskiej pielgrzymki do Fatimy w stulecie objawień, zwłaszcza tych z 13 lipca 1917 r. dotyczących nawrócenia Rosji.

Kongres zakończył się uroczystą niedzielną Mszą w miejscowej katedrze oraz koncertem muzyki religijnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter