19 października
sobota
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: kongres o Maryi Matce Miłosierdzia

Ocena: 0
1206

W Irkucku zakończyły się obrady IV Wszechrosyjskiego Kongresu Naukowo-Duszpasterskiego. Jego temat to: „Maryja Matka Miłosierdzia”.

2015-12-06 18:10
RV / Irkuck, mz

Poprzednie kongresy dotyczyły 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II, rodziny, misji oraz Eucharystii. Do Irkucka tym razem przybyło ponad 120 osób z różnych stron Rosji oraz z zagranicy. Byli także obecni przedstawiciele rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

Gospodarz kongresu, miejscowy ordynariusz bp Cyryl Klimowicz podkreślił jego znaczenie tuż przed inauguracją w Rosji Roku Miłosierdzia w niedzielę 13 grudnia.

W homilii podczas Mszy na rozpoczęcie obrad nuncjusz apostolski w Moskwie abp Ivan Jurkovicz zaznaczył, że Kościół Rzymskokatolicki w Rosji posiada wewnętrzną siłę i energię w misji wobec współczesnego świata, o czym świadczy właśnie ten kongres.

Uczestnicy mogli obejrzeć wystawy poświęcone tematyce kongresu oraz wysłuchać wykładów przedstawicieli uczelni katolickich. Wykład na temat biblijnych źródeł wspominających Matkę Bożą wygłosił profesor katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o. Celestyn Napiórkowski OFM. Z kolei wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Petersburgu ks. Jakub Błaszczyszyn SVD mówił o Maryi obecnej w nauczaniu Papieża Franciszka. Współpracownik synodalnego Wydziału Misyjnego Patriarchatu Moskiewskiego ks. Innocenty Dieńszczikow podzielił się analizami na temat tego jak Kościół prawosławny przeżywa cześć oddawaną Bogurodzicy, zwłaszcza w doświadczeniu mistycznej kontemplacji duchowej rzeczywistości, w tym osoby Matki Bożej.

Ordynariusz diecezji św. Klemensa bp Klemens Pikiel poinformował uczestników kongresu o decyzji biskupów Rosji przyjętej na ostatnim posiedzeniu Konferencji Episkopatu o zorganizowaniu wszechrosyjskiej pielgrzymki do Fatimy w stulecie objawień, zwłaszcza tych z 13 lipca 1917 r. dotyczących nawrócenia Rosji.

Kongres zakończył się uroczystą niedzielną Mszą w miejscowej katedrze oraz koncertem muzyki religijnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi,
przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych

Dziś w Kościele:
sobota XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,13.16-18; Ps 105; Łk 12,8-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -