23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Irak dwa miesiące po wizycie Papieża

Ocena: 4.4
712

Zaprowadzenie pokoju i dialogu w Iraku wymaga pełnej współpracy liderów religijnych, wychowawców i polityków – powiedział kard. Luis Sako podczas webinaru poświęconego owocom papieskiej podróży do tego kraju.

fot. z archiwum portalu www.idziemy.pl

W wirtualnym spotkaniu obok patriarchy Kościoła chaldejskiego uczestniczyli między innymi kard. Miguel Angel Ayuso Guixot z Watykanu, ministrowie kultury z Iraku i Emiratów Arabskich, wicedyrektor UNESCO oraz przedstawiciel wielkiego imama Al-Azhar. Kard. Sako zauważył, że aby urzeczywistnić cele, jakie postawić Papież przed Irakijczykami, potrzeba wspólnego programu działania między Kościołem i polityką, między chrześcijanami i muzułmanami. Zwrócił on również uwagę na wciąż nierozwiązany problem kontroli nad handlem bronią. Wczorajszy webinar skomentowal dla Radia Watykańskiego ks. Karam Shamasha, chaldejski kapłan posługujących na Równinie Niniwy. Przyznaje on, że nie spełniły się oczekiwania, które chrześcijanie mieli po zakończeniu papieskiej wizyty. Ich sytuacja wciąż jest trudna, choć patriarcha Sako nieustannie zabiega dla nich o równouprawnienie.

Nasz patriarcha nadal próbuje budować mosty braterstwa i jedności z naszymi braćmi muzułmanami. Problem polega jednak na tym, że w islamie trudno jest rozdzielić religię od polityki. Jest to niemal niemożliwe. Ale staramy się o rozwijanie dialogu w tej rzeczywistości religijno-politycznej, opierając się przede wszystkim na braterstwie, godności człowieka. To jest najważniejsze, by móc żyć razem w tym kraju, który jest bardzo zróżnicowany, przede wszystkim pod względem religijnym

– mówił ks. ks. Karam Shamasha.

Podkreślił, że kard. Sako nadal próbuje budować mosty, wiedząc, że w relacjach z islamem trudno jest zacząć, trudno jest rozdzielić kwestie polityczne i religijne. Zaznaczył także, że "my jako Kościół mamy dużo projektów, pomysłów, które chcemy realizować, aby stać się pełnoprawnymi obywatelami, niezależnie od przynależności religijnej. Jest to o tyle ważne, że w Iraku istnieje wielka różnorodność religijna. Również w ramach jednej religii, islamu, istnieje wiele różnych ugrupowań.“

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter