28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Integralna formacja seminarzystów

Ocena: 0
859

Kandydat do święceń powinien być człowiekiem dobrze znającym siebie, mającym egzystencjalne doświadczenie Chrystusa, osobową relację z Bogiem. - mówi ks. Tomasz Trzaskawka, sekretarz Zespołu ds. Przygotowania Nowych Zasad Formacji Kapłańskiej w Polsce, w rozmowie z Piotrem Kościńskim

fot. xhz

Czym jest dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”?

Mówiąc najogólniej, jest stanowiskiem Kościoła w Polsce na temat formacji kapłańskiej, poczynając od pracy z młodymi, aż po już wyświęconych prezbiterów diecezjalnych. Zawiera normy i wytyczne do działania na poszczególnych etapach tej formacji. Może być też pomocny przy formacji księży zakonnych, choć poszczególne zgromadzenia przygotowały bądź przygotowują własne programy formacyjne w oparciu o wskazania Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego.

Często zwracam uwagę na to, że ten dokument, który będzie obowiązywać od 1 października br., jest dla wszystkich diecezji w Polsce normatywny, a nie postulatywny. Oznacza to, że jest on dla nas nadrzędnym prawem i obowiązkiem. Zapewni podstawową jednolitość w obrębie Polski. Stanowić będzie podstawę do dialogu i współpracy między biskupami i formatorami poszczególnych diecezji. Umożliwi reformy, które są potrzebne nie tylko z perspektywy obecnego czasu, ale także najbliższej przyszłości. Myślę tu o zmianach, które dotyczą nie tylko formacji prezbiterów, ale również stylu ich posługi i życia, aby dobro i moc Ewangelii były wyraziste i przekonujące, także dla osób oddalonych od Boga i Kościoła.

 

Jak ten dokument powstawał? Bo trwało to kilka lat…

Łącznie nawet pięć lat, bo wyprzedziliśmy nieco pojawienie się watykańskiego dokumentu, który dotyczy formacji kapłańskiej w Kościele powszechnym – „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”. Został on opublikowany przez Kongregację ds. Duchowieństwa w grudniu 2016 r., a zespół, który zajmował się przygotowaniem „Ratio” krajowego, powstał na początku tegoż roku. Już wówczas wiedzieliśmy, że ten dokument będzie wkrótce gotowy. Jego projekt był znany i dyskutowany w świecie. A chcieliśmy dać sobie więcej czasu na wspólną refleksję, pracę i modlitwę. W tych pracach nie startowaliśmy zresztą od zera. Korzystaliśmy z bogatego dorobku środowisk formacyjnych w Polsce, zwłaszcza z okresu po 1989 r.

Zespół ds. Przygotowania Nowych Zasad Formacji Kapłańskiej w Polsce liczył kilkanaście osób i pracował pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, w stałej współpracy z dwoma mniejszymi grupami, z których jedna pracowała nad „Ratio studiorum”, a druga – nad właściwym usytuowaniem psychologii w formacji kapłańskiej. Korzystaliśmy z rad wydziałów teologicznych, stowarzyszeń teologicznych i filozoficznych oraz specjalistów różnych dziedzin nauki. Została podjęta współpraca z seminariami duchownymi, osobami odpowiedzialnymi za powołania duchowne i formatorami kapłanów w diecezjach. To stało się wielkim dobrem i zasobem minionych lat.

 

W nowym „Ratio” jest stwierdzenie, że „religijność ludzi młodych okazuje się ogólnie słabsza niż wcześniejszych pokoleń i dochodzi do przerwania ciągłości w przekazie wiary pomiędzy starszym i młodszym pokoleniem”. Co może być tego powodem i jak powinni reagować na to księża?

To, co zawiera pierwszy rozdział krajowego „Ratio”, a do czego Pan Redaktor teraz się odnosi, jest krótką refleksją nad sytuacją w Polsce. Zauważyliśmy w niej, że często dochodzi do przerwania przekazu wiary między pokoleniami. Obserwujemy to szczególnie wyraźnie w północnej i w zachodniej części naszego kraju. Coraz częściej rodzice nie przekazują swym dzieciom wiary w Boga, nie mówią o Bogu, nie uczą relacji z Nim. Musieliśmy to uwzględnić. Tym ważniejsze stało się to, aby droga formacji kapłańskiej na każdym jej etapie stawała się przede wszystkim drogą w wierze i drogą do wiary odważnej i misyjnej. Znalazło to swoje przełożenie na dokument, o którym rozmawiamy.

 

Dokument mówi o potrzebie zmian w formacji prezbiterów. Na czym mają polegać?

W zmianach, które zainicjowało watykańskie „Ratio Fundamentalis”, chodzi m.in. o cztery podstawowe elementy. Po pierwsze, formacja powinna mieć charakter ciągły, czyli być propozycją drogi obejmującą całe życie osób powołanych do prezbiteratu. Po drugie, formacja ma mieć charakter integralny, czyli pobudzać i realizować dojrzewanie całego człowieka. Po trzecie, formacja powinna być ukierunkowana na rozwój nie tylko jednostki, ale i wspólnoty, na życie we wspólnocie i na udział we wspólnocie Kościoła. I wreszcie po czwarte, powinna być ukierunkowana na misyjność osób i wspólnot kościelnych. Oczywiście, również wcześniej była w Kościele troska o taką formację, ale teraz stało się to warunkiem koniecznym dla jej efektywności. Chcemy więc bardzo uważnie zadbać o organiczną więź między różnymi elementami życia: między rozwojem duchowym osoby ludzkiej, jej życiem we wspólnocie, codziennymi zajęciami, posługami, studiami akademickimi, udziałem w liturgii, moralnością, rozwojem psychicznym itd. Uważam, że dokument zharmonizował wszystkie te elementy. Dlatego też nasze „Ratio” jest dokumentem tak obszernym i szczegółowym. Integralność stała się również główną cechą toku formacji intelektualnej kandydatów do prezbiteratu. Ma ona wspierać studentów we wszystkich aspektach ich formacji. Zdobycie wiedzy i umiejętności, zaliczenie praktyk czy uzyskanie dyplomu magistra nie jest celem samym w sobie, a jedynie niezbędnym etapem na drodze do podjęcia odpowiedzialności za Kościół i Jego misję w świecie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter