29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gietrzwałd: Integracja środowiska duszpasterstw młodzieży polonijnej

Ocena: 4.2
683

W dniach 20-22 sierpnia br. w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży polonijnej, któremu przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Fot. BP KEP

"Spotkanie okazało się bardzo cenne. Jego owocami są poznanie siebie nawzajem, integracja środowiska, wspólne spojrzenie na drogę i zadania. Matka Boża jest tu dla nas wielką nadzieją - ta, która w Gietrzwałdzie w czasach ciemności przyszła z pomocą" - powiedział portalowi polskifr.fr bp Turzyński realcjonując dwudniowe spotkanie, w którym - jak poinformowało w swoim komunikacie po spotkaniu Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - wzięli udział księża i siostry zakonne, którzy na co dzień posługują polskim emigrantom, oraz przedstawiciele młodzieży.

Delegaci przedyskutowali propozycje pracy wśród młodzieży poza granicami naszego kraju na rok formacyjny 2022/2023, w tym udział grupy polonijnej w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, oraz modlili się w intencji Polonii i Polaków za granicą.

W panelach dyskusyjnych wystąpili zaproszeni goście: bp Grzegorz Suchodolski –  przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, ks. Tomasz Koprianiuk –  dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży przy KEP oraz ks. Zbigniew Kucharski – dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. Szczególną uwagę poświecono stworzeniu Grupy Młodzieży Polonijnej, która w ramach integracji środowisk polonijnych weźmie udział w zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży. Odbędą się one w Lizbonie w dniach 1-6 sierpnia 2023 roku i będą przebiegały pod hasłem: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39)

- czytamy w komunikacie

„W trakcie spotkania chcieliśmy usłyszeć, jak możemy zorganizować pobyt młodych Polaków z emigracji na Światowych Dniach Młodzieży. Są dwie możliwości: będziemy korzystać z polskiego biura organizującego wyjazd na ŚDM i chcielibyśmy też, aby nasza młodzież emigracyjna spotykała Polaków na swoim szlaku. W związku z tym będziemy uczestniczyć w pracach biura organizacyjnego. Są dwie możliwości uczestnictwa: zalogowanie się poprzez lokalne duszpasterstwa, a także jest możliwość zalogowania się przez biuro organizacyjne polskie. Oni stworzą nam podgrupę o nazwie 'emigracja'” – zaznaczył bp Turzyński. „Rozmawialiśmy wśród sióstr i księży oraz ludzi świeckich o tym, że takie doświadczenie jest bardzo piękne i ważne. Równocześnie chcielibyśmy, żeby młodzi mieli okazję spotkać swoich rodaków” – dodał bp Piotr.

Duchowny podkreślił, że w niedzielne popołudnie rozmawiano o Kongresie Młodzieży Polonijnej, organizowanym od kilku lat. Z powodu pandemii ostatnimi czasy było to wydarzenie online. „Tematyka Kongresu, który odbędzie się późną jesienią, to 'Bóg, Honor, Ojczyzna'. Chcemy pokazać postacie, które łączyły wiarę chrześcijańską i miłość Boga z miłością do ojczyzny. Chcemy porozmawiać z młodymi na ważne tematy” – zaznaczył bp Turzyński. Dodał, że pojawiła się również propozycja, aby zorganizować warsztaty dziennikarskie dla grupy młodych, żeby duszpasterstwo polonijne mogło być obecne na forach współczesnego świata.

W niedzielę wieczorem miało miejsce spotkanie na temat sposobów pracy z młodzieżą. Jest wielkie bogactwo form takiej pracy. Mieliśmy na spotkaniu księży z Francji, Anglii, Niemiec, a także siostry pracujące w Niemczech z młodzieżą polonijną. To podzielenie się doświadczeniem pracy i spojrzeniem na młodzież, na ich problemy i przeżywanie polskości i wiary, było bardzo ważne. Jednym z najważniejszych problemów jest dotarcie do młodych. Ks. bp Grzegorz Suchodolski zaprezentował nam wykład specjalistów mówiący o wierze młodych i o tym, że w tych ostatnich latach nastąpiły bardzo poważne zaburzenia i pewna nieumiejętność przekazu wiary od starszego do młodego pokolenia. To są bardzo niepokojące dane, które stanowią dla nas wyzwanie. Oprócz tego zauważyliśmy, że jest też grono młodych, które szuka Pana Boga i pragnie formować się w grupach związanych z parafiami, czy we wspólnotach chrześcijańskich

– podkreślił bp Turzyński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter