28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Indonezja: biskupi przypominają, czym jest chrześcijańska nadzieja

Ocena: 0
2204

Kościół katolicki w Indonezji ma być wspólnotą opartą na „nadziei”, która nie jest jakimś ogólnym „optymizmem”, szerzonym przez politykę i społeczeństwo, ale wzorcem założonym „na wierze w Boga”.

2015-11-13 21:34
kg (KAI/AsiaNews) / Dżakarta, mz

Przypomniał o tym metropolita Dżakarty i przewodniczący episkopatu tego kraju abp Ignatius Suharyo na konferencji prasowej 13 listopada w stolicy, omawiając dopiero co zakończone obrady.

– Optymizm opiera się, ogólnie mówiąc, na rachubach intelektualnych i fizycznych, ale wspólnota wyrastająca z wiary znajduje jego podstawy w więzi z Bogiem – oświadczył przewodniczący Indonezyjskiej Konferencji Biskupiej (KWI). Zwrócił uwagę, że dzieje się tak również w przypadku niepowodzenia lub częściowego tylko osiągnięcia zakładanych celów, gdyż człowiek wierzący wie, że „pewnego dnia Bóg dokończy swe dzieło”.

Przedstawiając dziennikarzom niektóre owoce trzydniowych obrad episkopatu, abp Suharyo wspomniał najpierw o trosce o robotników – migrantów z prowincji Małych Wysp Sundajskich Wschodnich (NTT), którzy w poszukiwaniu lepszych warunków życia udali się do pobliskiej Malezji i innych krajów. Ludzie ci opuszczają swe ziemie ojczyste zarówno legalnie, jak i nielegalnie i często padają ofiarami wyzysku. Metropolita stolicy zaznaczył, że omawiano sposoby większej współpracy między biskupami w celu koordynowania inicjatyw mających na celu wsparcie i pomoc migrantom.

Mówca powtórzył następnie, że duchowieństwo i osoby konsekrowane nie powinni angażować się osobiście w działalność polityczną, ale raczej winni wskazywać politykom i ludziom interesów zasady etyczne, którymi mają się oni kierować w swych działaniach. Jest to misja, mająca za zadanie szerzenie etyki katolickiej w społeczeństwie i w środowisku zawodowym – dodał abp Suharyo.

W odpowiedzi na inne pytanie przypomniał, że Kościół katolicki jest przeciwny karze śmierci, która w Indonezji ciągle jeszcze jest orzekana za niektóre przestępstwa, np. za handel i rozprowadzanie środków odurzających. "Nie jest to stanowisko moralne biskupów", ale sprawa wszystkich katolików na świecie – podkreślił mówca.

W konferencji prasowej brał udział także biskup Bandungu – Antonius Subianto Bunjamin, wybrany w czasie obecnych obrad sekretarzem generalnym KWI na miejsce zmarłego 10 bm. arcybiskupa Semarangu – Johannesa Pujasumarty.

W Indonezji – kraju o największej liczbie muzułmanów na świecie – katolicy stanowią niewielką mniejszość, ocenianą na nieco ponad 3 proc. mieszkańców. Proporcje te różnie się układają, np. na terenie archidiecezji stołecznej wskaźnik ten wynosi 3,6 proc., a we wspomnianej prowincji NTT katolicy stanowią zdecydowaną większość, dochodzącą do 90 proc. ogółu ludności. Niezależnie jednak od swej liczebności katolicy i w ogóle chrześcijanie są obecni i bardzo aktywni w życiu społecznym, zwłaszcza dzięki swym dziełom charytatywnym i oświatowym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter