8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inauguracja obchodów XXIX Światowego Dnia Chorego

Ocena: 0
399

„Choroba, cierpienie, pandemia - to konkretny człowiek, któremu trzeba służyć, być z nim solidarnym, przez bliskość cielesną i duchową nieść wsparcie, pocieszenie, ulgę, nadzieję" - podkreślił w homilii przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Msza św. z udziałem środowisk medycznych w bazylice św. Krzyża rozpoczęła centralne obchody 29 Światowego Dnia Chorego.

Fot. PAP/Piotr Nowak

Przychodzi nam przeżywać ten dzień w czasie trudnym, kiedy cały świat przeżywa pandemię, wirus COVID-19 zbiera tragiczne żniwo. Tym bardziej powinniśmy skierować nasze myśli ku Bogu i przez pośrednictwo Matki Bożej prosić o potrzebne moce

- mówił w homilii bp Kamiński.

Nawiązując do papieskiego orędzia na ten dzień, zatytułowanego w tym roku „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście", hierarcha podkreślił, że tylko w świetle wiary można zrozumieć sens cierpienia.

Jedynie w Chrystusie cierpiącym i ukrzyżowanym odnajdujemy prawdę o cierpieniu, zyskujemy siły do zniesienia cierpienia i to, że cierpienie może być owocne

- podkreślił biskup.

Zaznaczył, że choroba, cierpienie, pandemia, „nie są to pojęcia abstrakcyjne".

To konkretny człowiek, któremu trzeba służyć, być z nim solidarnym, przez bliskość cielesną i duchową nieść wsparcie, pocieszenie, ulgę, nadzieję

- wskazał bp Kamiński.

Zwrócił uwagę, że „bardzo wielu chorych doświadczyło w czasie pandemii sporego ograniczenia w dostępie do sakramentów pokuty i eucharystii. Niemożliwość dowolnego przemieszczania się kapelanów po oddziałach szpitalnych sprawia, że wiele osób chorych bardzo przeżyło trudny czas bez tego wyjątkowego wsparcia. To przypomniało nam o potrzebie większej troski o życie sakramentalne, kiedy jesteśmy zdrowi i mamy możliwości" - powiedział hierarcha.

Nie lekceważmy i nie pozostawiajmy tak ważnych spraw na nieokreślony czas

- zaapelował duchowny. Wspomniał też o potrzebie łączenia służby i modlitwy.

Doznajemy dzisiaj bardzo odczuwalnego przerostu działania nad wszelką inną potrzebą człowieka. Towarzyszy temu przyspieszone tempo codziennego życia, zauważamy ciągły brak czasu dla siebie i innych, pojawiają się dość uciążliwe choroby cywilizacyjne. Cierpi na tym bardzo życie wspólnotowe, szczególnie we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej

- zaznaczył przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Hierarcha wskazał, że czas pandemii pokazał z jednej strony braki w tym, co jest udzielaniem pomocy choremu, z drugiej - poświęcenie bardzo wielu pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, kapłanów, osób życia konsekrowanego. „Bardziej rozumiemy, że zdrowie jest podstawowym dobrem wspólnym" - zauważył bp Kamiński. Podziękował także „wszystkim duszpasterzom i osobom świeckim, którzy na różny sposób w dobie pandemii zadbali o przekaz treści religijnych: transmisje mszy św., nabożeństw, konferencji i rozważań Słowa Bożego". Wymienił m.in Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie.

Zwracając się do chorych, bp Romuald Kamiński poprosił ich, by „odpowiednio wykorzystali dar cierpienia".

Z serca proszę, abyście wspierali waszą modlitwą i cierpieniem Kościół Chrystusowy, naszą Ojczyznę, upraszali łaski dla podejmujących się odpowiedzialności za wyprowadzenie nas z pandemii. Nie może zmarnować się żaden trud i sposobność trwania na modlitwie. Zagospodarujcie to dobrze. Wszyscy was potrzebują, jako szczególnych apostołów Pana Jezusa

- wskazał biskup.

Liturgię koncelebrował Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski.

Galeria zdjęć (fot. Biuro prasowe DW-P/Jakub Troszyński) - link.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II a obchodzony jest, co roku 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

Czytaj także:

Publikujemy pełną treść homilii bp. Romulda Kamińskiego:

Warszawa, dnia 7 lutego 2021 r.
Bazylika Św. Krzyża – Światowy dzień Chorego

Umiłowani Siostry i Bracia,

Wdzięczni jesteśmy św. Janowi Pawłowi za jego ojcowskie serce i pamięć o ludziach chorych, bezdomnych, źle się mających, opuszczonych, załamanych. Owocem tego jest  Światowy Dzień Chorego, obchodzony w dniu 11 lutego, i związany z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes. W tym roku obchodzimy celebracje tego dnia po raz 29. Przychodzi nam przeżywać ten dzień w czasie trudnym, kiedy cały świat przeżywa pandemię, wirus Covid-19 zbiera tragiczne żniwo. Tym bardziej powinniśmy skierować nasze myśli ku Bogu i przez pośrednictwo Matki Bożej prosić o potrzebne moce.  
* * *
Cenimy sobie corocznie kierowane do chorych i do nas wszystkich Orędzie papieskie. Warto zapamiętać kilka bardzo praktycznych wskazań. Ojciec Święty w swoim słowie pragnie zwrócić nam uwagę na zaufanie, jako niezbędne przy opiece nad chorym.
Temat orędzia, które kieruje w tym roku brzmi: «Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi  jesteście» (Mt 23, 8) Już sama myśl główna zawarta w słowie Zbawiciela jest wyjątkowo ważną katechezą. Można by rzec, ze w tym tytule zawiera się całość ukierunkowania naszego życia, w chwilach szczególnie trudnych. W centrum naszego życia, wszelkiego działania, naszych planów i nadziei ma być Jezus, który jest naszym Nauczycielem. Wokół siebie mamy naszych braci i nasze siostry. Nikt z nich nie powinien być dla nas jak obcy. Jeśli prawdą jest, że miłujemy Boga to wtedy wszyscy wokół będą prawdziwie naszymi braćmi i siostrami. Miejmy do siebie zaufanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Środa, II Tydzień Adwentu
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Oto Ja służebnica Pańska,
niech Mi się stanie według twego słowa!

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter