17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ile kosztuje parafia?

Ocena: 0
369

Ofiary, które są składane na tacę, nie są ofiarami na utrzymywanie księży w parafii, służą wspólnocie parafialnej czy działalności charytatywnej. - mówi ks. Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie, w rozmowie z Martą Dybińską

fot. Oleg Nyshchota

Jest Ksiądz proboszczem największego kościoła zabytkowego w Warszawie. Koszty utrzymania świątyni są zapewne ogromne, warto o nich mówić?

Myślę, że trzeba mówić, uświadamiać ludziom, w jakich realiach żyjemy, dlatego że wielu naszych parafian nie zdaje sobie sprawy z kosztów utrzymania parafii. Patrzą przez pryzmat własnych rachunków, które wydają im się duże, ale są nieporównywalnie mniejsze w stosunku do utrzymania budynku kościoła. Mogę powiedzieć, że rachunek za energię elektryczną w sezonie zimowym wynosił ponad 6 tys. zł (nie wiem, jak to będzie po nowych cenach), natomiast w sezonie letnim – ponad 4 tys. zł.

Korzystamy z miejskiej sieci ogrzewania, wobec tego przez cały rok płacimy ponad 2 tys. zł za tzw. „przydział mocy”. Rachunki za ogrzewanie w ubiegłym roku wynosiły między 5 a 20 tys. zł. Za styczeń i luty roku 2021 płaciliśmy po 20 tys. zł miesięcznie.

 

Najtrudniejsze są miesiące zimowe?

Oprócz zimowych najtrudniejsze w utrzymaniu parafii są też miesiące wakacyjne. Momenty krótkiego oddechu mamy między marcem a majem i między październikiem a listopadem. W wakacje nie płacimy rachunków za ogrzewanie, więc koszty utrzymania świątyni spadają, niemniej jednak ubytek wiernych w miesiącach letnich jest na tyle znaczący, że trzeba dobrze zabiegać o to, aby utrzymać parafię.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 19 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter