19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

I Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę

Ocena: 0
1745

W Pierwszej Narodowej Pielgrzymce Seniorów wzięło udział ok. 700 osób. Spotkanie zostało zorganizowane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej

fot. pixabay.com/CC0

Spotkanie wpisało się nie tylko w świętowanie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale było także formą troski o ludzi, których św. Jan Paweł II określał „strażnikami pamięci”.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył abp Edward Nowak z Watykanu, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy arch. częstochowskiej. Seniorzy zawierzyli się także Maryi Jasnogórskiej.

– Módlmy się za każdego seniora w naszej Ojczyźnie, by do końca swoich dni miał poczucie bezpieczeństwa i szczęścia – prosił bp Przybylski. Kaznodzieja apelował do zgromadzonych, by nie zamykali się w swojej „jesieni życia".

Zachęcał osoby starsze do czynnego udziału w życiu Kościoła i w różnorakich społecznych propozycjach, projektach adresowanych dla nich, do odkrywania, że „starość nie musi być pełna lęku, jeśli będziemy wzajemnie się wspierać”.

– Seniorzy w Kościele i w Polsce nie są problemem – zapewniał kaznodzieja – są skarbem, są zasobem. Za papieżem Franciszkiem mówił, że może młodzi są sprawniejsi, szybciej chodzą po drogach, ale to starsi te drogi znają, wiedzą jak łatwiej dojść do celu. – Czujcie się na tej pielgrzymce skarbami Boga, skarbami Kościoła, skarbami Polski! A jak wyjedziecie stąd i spotkacie smutnych seniorów, którzy nie zachowali – tak jak w Kanie – dobrego wina aż do tej pory, to powiedźcie im, ze nie są problemem, że są radością i zaproście ich do siebie, na ucztę, do wspólnoty – mówił bp Przybylski.

Po Mszy św. odbył się panel, podczas którego została poruszana problematyka związana m.in. ze zdrowiem i bezpieczeństwem osób starszych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dr Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, poseł na sejm RP, Członek Rady do spraw Polityki Senioralnej, Tomasz Strojny, pszczelarz, podróżnik, prof. dr hab. Maria Kelm z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr Alfreda Walkowska z Polskiego Centrum św. Hildegardy w Legnicy oraz przedstawiciele Komendy Głównej Straży Pożarnej, st. bryg. dr inż. Jan Kołdej, bryg. mgr inż. Tomasz Wiśniewski, czł. bryg. dr inż. Artur Ankowski.

Spotkanie poprowadził aktor Dariusz Kowalski. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

– Żywimy nadzieję, że jasnogórskie spotkanie stanowić będzie dla nas wszystkich doskonałą lekcję ukazującą, że starsi ludzie to ci, którzy niosą nam historię, którzy niosą nam wiarę, zostawiają spuściznę i mają wewnętrzną siłę, by przekazać nam szlachetne dziedzictwo – mówił Artur Dąbrowski. Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej zaznaczył, że pielgrzymka jest okazją do zwrócenia uwagi, że seniorzy na płaszczyźnie duchowej, kulturowej, narodowej, przekazują pewne wartości.

– To ludzie starsi troszczą się, by młode pokolenia żyły wiarą, nadzieją, miłością i umiłowaniem ojczyzny, by wobec niej w sposób należyty pełniły swoją misję i powołanie – podkreślał organizator pielgrzymki.

Zdaniem Artura Dąbrowskiego, starości nie wolno spychać z horyzontu człowieka, a naszym wspólnym zadaniem jest czynić wiek podeszły pięknym. Starzenie nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, ale powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć. Prezes Akcji Katolickiej wyraził nadzieję, ze to spotkanie będzie swoistym budowaniem mostów między pokoleniami.

Jak zauważyli organizatorzy, pielgrzymka była wyrazem potrzeb pokolenia 60+, które „odczytuje ten proces starzenia się jako pewną formę służby, dzielenia się własnym doświadczeniem”.

Uznanie dla inicjatywy wyraził abp Edward Nowak: "Myślę, że jest to inicjatywa wspaniała, przecież zgromadzić tyle ludzi i w takim usposobieniu, oddaniu się Panu Bogu, oddaniu się Matce Bożej, to jest rzecz bardzo piękna".

List do uczestników pielgrzymki przesłała Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. „Jestem pełna uznania dla inicjatywy zorganizowania 1. Narodowej Pielgrzymki Seniorów, podczas której obok modlitwy dyskutowane będą kwestie zbliżone nam wszystkim. Otoczenie wsparciem i zapewnienie opieki osobom znajdującym się w jesieni życia jest obowiązkiem całego społeczeństwa. Wierzę, że Narodowa Pielgrzymka Seniorów pozwoli wzmocnić Państwa poczucie wspólnoty i jedności, a także umocni wiarę, mam nadzieję, że Państwa inicjatywa będzie kontynuowana i będzie się cieszyła coraz większą popularnością” – napisała Beata Szydło.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter