25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Holistyczna parafia

Ocena: 4.95
1109

W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, obok troski o sprawy duchowe wiele uwagi poświęca się trosce o najsłabszych – niepełnosprawnych, chorych, starszych i ubogich.

fot. www.mbfatimska.pl

Wokół kościoła uwagę zwraca pięknie utrzymany teren. – Obecny proboszcz zadbał o wyrównanie i uporządkowanie pagórkowatego terenu, porośniętego lasem. Teraz możemy cieszyć się pięknem wokół świątyni i w świątyni – opowiada Wiesław Nawrocki, który od początku istnienia parafii należy do „grupy terenów zielonych”, troszczącej się każdego tygodnia o porządek przy kościele. – Ksiądz proboszcz jest dobrym gospodarzem, widzimy, jak dba o to miejsce, dlatego z taką ochotą przychodzimy pomagać – dopowiada pracujący przy parafii pan Bogdan. – Po tym jak uległem wypadkowi i straciłem palce u nogi, zacząłem nadużywać alkoholu, wpadłem w złe towarzystwo. Dopiero teraz wróciłem na dobrą drogę. Gdyby nie ksiądz proboszcz, psycholog pracująca w parafii i życzliwi ludzie, moja przyszłość wyglądałaby inaczej – wyjaśnia.

Troska o parafian wyrasta daleko poza ich potrzeby duchowe. Działają tu warsztaty terapii zajęciowej św. Rity, z których korzysta trzydzieści osiem osób z niepełnosprawnością, a niedługo będzie mogło dołączyć sześć kolejnych. Wkrótce ma zostać utworzony punkt fizykoterapii. Od powstania w 2015 r. Warsztaty Terapii Zajęciowej współpracują z lokalną społecznością, przez którą są cenione i chwalone. Pomysłodawcą oraz inicjatorem WTZ jest miejscowy proboszcz ks. prał. Tomasz Chciałowski, jednocześnie Prezes Zarządu Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus. Stowarzyszenie powstało w parafii, by prowadzić działalność charytatywną i społeczną, dzięki niemu przed trzema laty rozpoczęło działalność Centrum Pomocy Rodzinie, a także klub seniora, do którego należy dwadzieścia pięć starszych osób.

Za sprawą Caritas Polska kilkanaście najbardziej potrzebujących osób starszych otrzymuje co miesiąc karty na zakupy o wartości 160 zł. Przez dwa lata przy kościele działał punkt wydawania żywności, z którego w minionym roku skorzystało 6,5 tys. osób. Bezrobotnym w znalezieniu zajęcia pomaga giełda pracy, a uboższym materialnie – giełda używanych mebli i sprzętów RTV. Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać w parafii z konsultacji z psychologiem, prawnikiem czy logopedą.

Zanim w ubiegłym roku otwarto w Legionowie szpital, przy parafii można było korzystać też z bezpłatnych konsultacji z lekarzami specjalistami: neurochirurgiem, ortopedą, kardiologiem czy chirurgiem naczyniowym. Przy parafii znajduje się wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. – Jesteśmy bardzo czuli na ludzką krzywdę i staramy się spieszyć z pomocą do ludzi, którzy doświadczają nieszczęścia. Nie zamykamy się jednak tylko i wyłącznie w przestrzeni naszej parafii – ocenia ks. Tomasz Chciałowski, który jest tu proboszczem od ponad szesnastu lat i budowniczym parafialnej świątyni. Mieszkańcy przygotowują wyprawki szkolne dla polskich dzieci mieszkających na Litwie – w minionym roku przesłano ich dwieście. W związku z wojną na Ukrainie zebrano tu ponad osiem ton żywności, przy współpracy z urzędem miasta organizowano bazę danych osób chętnych udzielić pomocy, przyjmowano uchodźców także na plebanii. Codziennie w godzinie miłosierdzia modlono się w kościele przed Najświętszym Sakramentem o pokój dla Ukrainy.

Parafia przyciąga młodzież. Przy świątyni znajduje się boisko, siłownia terenowa, przestrzeń do gry w szachy i warcaby. Młodzież chętnie angażuje się w różne grupy. Jest ponad trzydziestu ministrantów, trzydziestu członków scholi oraz dwadzieścia bielanek. Zarówno dla osób starszych, jak i dla młodzieży organizowane są wyjazdy i pielgrzymki. Seniorzy pielgrzymowali już do Meksyku, Ziemi Świętej czy Grecji, młodzież natomiast odwiedzała Włochy, Węgry, Bułgarię oraz Bośnię i Hercegowinę. Nie brakuje również wypraw po kraju: do Gietrzwałdu, Świętej Lipki czy Białegostoku, nad morze albo w góry. W najbliższym czasie parafianie pojadą do Szklarskiej Poręby i Drezna.

Parafia jest rozmodlona. Co miesiąc odbywają się nabożeństwa fatimskie, żywy jest także kult św. Rity, której relikwie znajdują się w kościele od dwóch lat. Comiesięczne nabożeństwa ku czci św. Józefa gromadzą rodziny. W duszpasterstwie proboszcza wspiera wikariusz ks. Marek Nowak.

Wśród najbliższych wydarzeń, które czekają parafię, jest ogłoszenie 28 maja bł. Stefana Wyszyńskiego patronem Legionowa. Jego relikwie odwiedzą na dobę każdą z legionowskich świątyń, by można było przy tej okazji lepiej zapoznać się z posługą i nauczaniem Prymasa Tysiąclecia oraz wypraszać potrzebne łaski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter