24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Holandia: wizyta przywódców religijnych z Ukrainy

Ocena: 0
846

W dniach 28-30 marca w Holandii przebywała 9-osobowa delegacja czołowych działaczy religijnych z Ukrainy, którzy starali się upowszechnić wiedzę o swym kraju w tamtejszym społeczeństwie.

2016-03-30 20:56
kg (KAI/RISU) / Haga, sg

Wizyta odbyła się na kilka dni przed referendum w tym kraju w sprawie zatwierdzenia Umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. 29 bm. goście z Kijowa spotkali się z politykami holenderskimi i z miejscowymi dziennikarzami, którym opowiedzieli o sytuacji w swoim kraju.

Zwrócili uwagę, że po uzyskaniu w grudniu 1991 wymarzonej niepodległości Ukraina wybrała demokratyczną drogę rozwoju i dążenie do integracji europejskiej. Według działaczy religijnych był to wybór nie polityków, ale całego narodu, który swą zdecydowaną i ofiarną postawą obywatelską w czasie Rewolucji Godności (grudzień 2013-luty 2014) udowodnił, że pragnie żyć w kraju o wysokich standardach praw człowieka, rzeczywistego zapewnienia swobód obywatelskich, bez korupcji i dyktatury.

Podkreślono, że na tle rosyjskiej hybrydowej wojny z Zachodem Ukraina stała się awangardą europejskich wartości demokratycznych, powstrzymując imperialne ambicje agresora. Wielka cena, jaką naród ukraiński płaci za swoją wolność, godność ludzką i suwerenność państwową, świadczy przekonująco – zdaniem liderów kościelnych i religijnych – o szczerości i perspektywiczności jego chęci budowania stosunków dobrosąsiedzkich z Holandią i innymi krajami zjednoczonej Europy.

Przedstawiciele życia religijnego Ukrainy chcieli w czasie swego pobytu w Holandii rozwiać, jak to określili, różne manipulacje, zwłaszcza ze strony rosyjskiej, które w wypaczonym świetle przedstawiają rzeczywistość w ich kraju. Informując o pobycie delegacji w Kraju Tulipanów, ukraiński Instytut Wolności Religijnej przypomniał, że Kościół (bez wymieniania konkretnego) jako instytucja społeczna cieszy się na Ukrainie najwyższym zaufaniem – 59 proc., dlatego pragnie on szerzyć za granicą korzystne doświadczenie dialogu międzywyznaniowego, międzyetnicznego i międzynarodowego w tym kraju.

I właśnie za pomocą bezpośrednich rozmów z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i środowisk opiniotwórczych można najłatwiej przezwyciężyć różne stereotypy manipulacyjne i propagandowe – uważają liderzy życia religijnego Ukrainy.

W skład delegacji wchodzili przywódcy i przedstawiciele Kościołów: prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego z patriarchą Filaretem na czele, greckokatolickiego ze swym zwierzchnikiem abp. Swiatosławem Szewczukiem i rzymskokatolickiego z biskupem kijowsko-żytomierskim abp Piotrem Malczukiem, adwentystów oraz judaizmu i islamu a także Ukraińskiego Towarzystwa Biblijnego. Zwracał uwagę brak przedstawicieli największego wyznania w tym kraju – Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter