4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: więcej ateistów niż praktykujących katolików

Ocena: 4.2
851

W Hiszpanii co dziesiąta osoba uczęszcza regularnie na Mszę, zaledwie 4 proc. to ludzie młodzi w wieku 18-24 lat. Po raz pierwszy liczba ateistów, agnostyków i niewierzących jest wyższa niż katolików praktykujących, wynika z danych, które opublikował Ośrodek Badań Socjologicznych CIS.

fot. pixabay/ cco

Jedynie 10 proc. społeczeństwa hiszpańskiego uczęszcza systematycznie na Mszę: 9 proc. w każdą niedzielę i święta, 1 proc. więcej niż raz w tygodniu. Nigdy lub prawie nigdy nie robi tego 43 proc. Do tej liczby należy jeszcze dodać 29 proc. tych, którzy uznają się za ateistów, agnostyków lub niewierzących. Wśród osób praktykujących 11 proc. to mężczyźni a 17 proc. kobiety. Zwraca uwagę fakt, że jedynie 4 proc. ludzi młodych w wieku 18-24 uczęszcza regularnie na Mszę. W grupie od 25 do 64 roku życia robi to 8 proc. Dopiero powyżej 65 roku życia 27 proc. to osoby praktykujące systematycznie.

W ostatnich latach radykalnie zmiejszyła się liczba chrztów i pierwszych komunii. 80 proc. par bierze ślub cywilny, w Katalonii i w Kraju Basków liczba ta wynosi ok. 90 proc. „Obecna sytuacja jeszcze się pogorszy, ponieważ prawie 50 proc. osób 18-24 nie uważa się za wierzących” – podkreśla Josep Mañé.

Najbardziej religijne są takie regiony jak Kastylia i Leon, Kastylia La Mancha, Galicja i Andaluzja. Najmniej Katalonia i Kraj Basków.

Zdaniem ekspertów ten spadek religijności jest wynikiem dechrystinizacji, która rozpoczęła się pod koniec lat ‘60. Aby zrozumieć aktualne przemiany należy wziąć pod uwagę znaczenie religijności ludowej, imigracji i emigracji oraz historię społeczno-religijną Hiszpanii w ostatnich dziesięcioleciach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter