22 września
sobota
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: rozpoczęły się obchody 500. rocznicy śmierci króla Ferdynanda Katolickiego

Ocena: 0
1153

W Grenadzie na południu Hiszpanii trwają obchody 500. rocznicy śmierci króla Ferdynanda II Aragońskiego, który wraz ze swą żoną Izabelą (Elżbietą) stworzył zjednoczoną Monarchię Hiszpańską.

2016-01-28 22:36 
kg (KAI/GaudiumPress) / Grenada, sg

Oboje nosili także tytuł Królów Katolickich, nadany im przez papieża Aleksandra VI w 1496 r.

Obchody rozpoczęły się koncertem i uroczystą Mszą Świętą żałobną dokładnie w 500. rocznicę zgonu monarchy – 23 stycznia w Kaplicy Królewskiej w Grenadzie, gdzie spoczywają doczesne szczątki obojga małżonków.

Program jubileuszu, który potrwa cały rok, przedstawił w ratuszu miejskim ks. Manuel Reyes – najwyższy kapelan Kaplicy Królewskiej. Zapowiedział, że w najbliższych miesiącach rozpocznie się odnawianie wnętrz Kaplicy, wyrażając przy tym nadzieję, że prace restauratorskie, trwające już od 2006, będą stanowiły część obchodów i że zostaną w tym czasie zakończone.

W uroczystości jubileuszowe włączą się też władze miasta, które przez cały obecny rok będą podejmować różne inicjatywy, mające na celu przybliżenie mieszkańcom postaci króla i pamięci o nim. Znajdą się wśród nich m.in. odwiedziny miejsc związanych zarówno z nim, jak i z czasami, w których żył. Działania te będą skierowane szczególnie do uczniów i studentów. Przewidziano też specjalne projekty kulturalne w bibliotekach miejskich oraz pokazy filmów poświęconych królom katolickim.

W kwietniu br. odbędzie się w Kaplicy Królewskiej koncert polifoniczny, a na dni 12-15 tegoż miesiąca zaplanowano cykl wykładów nt. króla, przygotowanych przez Królewską Akademię Sztuk Pięknych.

Ferdynand II Aragoński urodził się 10 marca 1452 w miejscowości Sos del Rey Católico w aragońskiej gminie Cinco Villas jako syn Jana II Wielkiego i jego drugiej żony Joanny Enríquez. Gdy 23 września 1461 zmarł jego starszy brat książę Karol z Viany, Ferdynand odziedziczył koronę aragońską i w 1462 został ukoronowany na króla Aragonii w Calatayud (prowincja Saragossa). W październiku 1469 poślubił Izabelę I Kastylijską, zapoczątkowując proces, który doprowadził do powstania Monarchii Hiszpańskiej. Pod jego panowaniem znalazły się wówczas bowiem niemal wszystkie ziemie tworzące dzisiejszą Hiszpanię.

Na jego rządy przypadają również początki epoki wielkich odkryć geograficznych, rozpoczęte odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492. Wydarzenie to zmieniło w decydującym stopniu losy nie tylko Hiszpanii, ale całego świata oraz zapoczątkowało ewangelizację nowych ziem. I właśnie za zasługi i wkład do tego dzieła oraz za zjednoczenie tronu wokół katolicyzmu hiszpańska para monarsza otrzymała od Aleksandra VI (bulla „Si convenit” z 19 grudnia 1496) tytuł „Królów Katolickich”. Już wcześniej Hiszpania jako pierwsze państwo nawiązało stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską – w 1493 r.

Król Ferdynand zmarł 23 stycznia 1516 w miejscowości Madrigalejo w prowincji Cáceres (w zach. Hiszpanii) w drodze na posiedzenie kapituły zakonów rycerskich Calatrava i Alcántara, odbywające się w klasztorze Guadalupe. Zgodnie z wcześniej wyrażonym życzeniem zwłoki monarchy złożono 10 listopada 1521 obok jego małżonki (zmarłej 26 listopada 1504) w Kaplicy Królewskiej w Grenadzie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI