25 września
wtorek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: kult św. Józefa

Ocena: 0
2526
Kościół w Hiszpanii czci św. Józefa, który jest patronem wielu miejscowości. Szczególnie znane są tzw. Fallas z Walencji, czyli wykonane z drewna i tektury wielkie postacie lub całe sceny, niekiedy satyryczne.
20150319 20:21
RV / Madryt, mz
fot. PAP/EPA/MANUEL BRUQUE
 
W ten sposób tamtejsi rzemieślnicy czczą swojego patrona.

Kult św. Józefa w Hiszpanii rozwijał się już w okresie średniowiecza, główne dzięki franciszkanom i dominikanom. Jednak szczególną rolę odegrała św. Teresa z Ávili, która obrała go za swojego patrona i orędownika. W „Księdze życia” napisała: „Nie przypominam sobie, aby nie zrobił tego, o co go prosiłam”. Pierwszy klasztor, który założyła wielka reformatorka Karmelu, nosi wezwanie właśnie św. Józefa.

W Hiszpanii najsłynniejsze są dzisiaj tzw. Fallas z Walencji, które celebrowane są ku czci św. Józefa. Cieśle i rzemieślnicy, których zawsze było dużo w tamtym regionie, począwszy od końca XIX w. zaczęli budować wielkie postacie, a nawet całe sceny. Nawiązują one do historii i do bajek, ale największą popularnością cieszą się te, które przedstawiają aktualnych polityków. O świcie wszystkie zostaną spalone przy ogłuszających wybuchach fajerwerków. Ocaleje jedynie ta scena, która uzyska najwięcej głosów publiczności.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI