24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: Ksaweriady obchodzą 75-lecie

Ocena: 0
1695
Ponad 50 tys. młodzieży wzięło udział w pierwszych w tym roku Ksaweriadach, czyli pielgrzymkach do Javier – rodzinnej miejscowości św. Franciszka Ksawerego, wielkiego jezuickiego misjonarza Dalekiego Wschodu. 2015-03-18 22:01
kg (KAI/RV) / Javier, sg


W tym roku mają one szczególny charakter, mija bowiem 75 lat od ustanowienia tej formy pobożności.

Pod hasłem „75 lat idąc razem” odbyły się pierwsze w tym roku Ksaweriady. Są one ważnym wydarzeniem w życiu duszpasterskim hiszpańskiego Kościoła. Najliczniejsza grupa – ponad 800 osób – przybyła z Madrytu. Młodzi pielgrzymi nawiedzają miejscowości leżące w pobliżu Javier i stąd wyruszają pieszo do zamku, w którym 7 kwietnia 1506 urodził się Franciszek Ksawery – patron Nawarry i misji.

Uroczystej Mszy Świętej na placu w miasteczku przewodniczył metropolita Pampeluny i Tudeli abp Francisco Pérez González. W homilii wyraził wdzięczność Franciszkowi za ustanowienie Jubileuszowego Roku Ksaweriańskiego, który pozwoli na „głębsze duchowe przeżycie pielgrzymowania”. Ksaweriada jest „uprzywilejowaną okazją do odnowienia pragnienia, by przejść drogę życia bez przeciętności i kompleksów, naśladując w ten sposób św. Franciszka Ksawerego” – napisał Ojciec Święty w liście, odczytanym podczas Eucharystii.

Zwyczaj pielgrzymowania do Javier sięga początków XVII w. jako podziękowanie za kanonizację św. Franciszka Ksawerego (1506-52) w 1622. W 1886 mieszkańcy Nawarry podziękowali w ten sposób za uwolnienie regionu od epidemii cholery. Ale dopiero w 1940 ówczesny (w latach 1935-46) biskup Pampeluny Marcelino Olaechea Loizaga SDB (1889-1972) ustanowił oficjalnie Ksaweriady, które cieszą się zawsze dużą popularnością.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -