10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju kard. Nyczowi i mieszkańcom Warszawy

Ocena: 5
359

W niedzielę 12 grudnia, podczas Mszy św. w Archikatedrze Warszawskiej harcerze przekazali metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi oraz mieszkańcom stolicy Betlejemskie Światło Pokoju.

Fot. Wojciech Łączyński, archwwa.pl

W niedzielę 12 grudnia harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali Betlejemskie Światło Pokoju (Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego) od słowackich skautów na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Po południu płomień dotarł do Warszawy, gdzie podczas Mszy św. o godz. 16.00 w archikatedrze warszawskiej został przekazany metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi.

Obdarowujemy się dzisiaj światłem, które nam przypomina, że Jezus jest “światłem świata”. Kto przyjmie to światło, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie chodził po prostych drogach.

– powiedział kardynał.

Wyjaśnił także, że już prorocy Starego Testamentu, jak na przykład Izajasz, zapowiadali przyjście Jezusa jako Króla Pokoju – czyli tego, który ma przynieść pokój na ziemię. 

Gdyby ludzie otwierali się i przyjmowali Boży pokój od Jezusa, to świat byłby inny, lepszy, nie byłoby tylu wojen.

– podkreślił metropolita warszawski.

Kard. Nycz zaznaczył, że w tym roku przesłanie pokoju jest szczególnie ważne. – Wokół nas jest wiele niepokoju – zauważył, wskazując na ciągle rozwijająca się pandemię oraz brak pokoju na naszej wschodniej granicy, który – jak podkreślił – “odbija się na nas wszystkich”.

A przecież po jednej i drugiej stronie mieszkają ludzie, którzy wierzą w Jezusa i powinien ich łączyć ten sam Bóg. Tymczasem walczą ze sobą. I dlatego modlimy się dzisiaj, prosząc Króla Pokoju, by na naszych granicach zapanował pokój.

– zaapelował hierarcha.

Nawiązując do Ewangelii o Janie Chrzcicielu, wyjaśnił, co znaczy dziś przyjąć światło Chrystusowego pokoju.

Co by powiedział dziś Jan Chrzciciel, gdyby spotkała na granicy żołnierza? “Pilnuj dobrze granicy i bądź miłosierny”. A lekarza? “Dbaj o to, by nikt z powodu tego niepokoju nie cierpiał, a wszystkim, którzy potrzebują pomocy, staraj się pomagać”. A gdyby spotkał zwykłego człowieka? Powiedziałby mu: “Bądź chrześcijaninem, uczniem Chrystusa”. Tego wszystkiego chcemy się uczyć, gdy weźmiemy do ręki Betlejemskie Światło Pokoju i zaniesiemy je do prezydenta, premiera, szpitali, instytucji i do naszych parafii.

– powiedział kard. Nycz.

Na zakończenie metropolita warszawski poprosił, by przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju było okazją do dzielenia się pokojem i modlitwy o niego.

Chciejmy modlić się i prosić, żeby Betlejemskie Światło Pokoju przyniosło upragniony pokój, który wszystkim nam jest potrzebny.

– prosił duchowny.

Po Mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju mogli otrzymać także mieszkańcy Warszawy.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku. Patronują jej skauci z Austrii. Przewożą do swojego kraju płomień z groty betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem “Płomień Nadziei”.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter