19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Haiti: kondolencje papieża i wołanie episkopatu po zamordowaniu prezydenta Moise'a

Ocena: 0
810

Papież Franciszek potępił wszelkie formy przemocy, jako sposób rozwiązywania kryzysów i konfliktów. Mowa jest o tym w telegramie kondolencyjnym wysłanym przez watykańskiego Sekretarza Stanu po, jak czytamy, haniebnym zabójstwie prezydenta Haiti Jovenela Moïse'a. Ojciec Święty zapewnia o modlitwie za naród haitański i życzy mu przyszłości w braterskiej harmonii, solidarności i dobrobycie. Modli się również za żonę zamordowanego prezydenta, która została ciężko ranna.

Fot. PAP/EPA/ORLANDO BARRIA

W telegramie od kard. Pietro Parolina czytamy, że "Na wiadomość o okrutnym morderstwie, którego ofiarą padł prezydent Haiti Jovenel Moïse'a Jego Świątobliwość papież Franciszek składa kondolencje narodowi haitańskiemu i ciężko rannej żonie, którą poleca Bogu życia". Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej dodał, że papież modli się za zabitego przywódcę państwa i "wyraża smutek oraz potępia wszelką formę przemocy jako środek rozwiązywania kryzysów i konfliktów".

Haiti od dawna jest podzielone politycznie, boryka się z rosnącym kryzysem humanitarnym i brakiem żywności. W stolicy kraju odnotowuje się wzrost przemocy w sytuacji, gdy gangi walczą między sobą a policją o kontrolę nad ulicami. Zabójstwo prezydenta doprowadziło do jeszcze większego chaosu. W całym kraju ogłoszono dwutygodniowy stan wyjątkowy.  

To, co się wydarzyło, jest dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem. Nie sądziliśmy, że powtórzy się sytuacja z 1915 roku, gdy został zamordowany ówczesny prezydent Vilbrun Guillaume Sam, co doprowadziło do zbrojnej interwencji Stanów Zjednoczonych

– mówi Radiu Watykańskiemu bp Alphonse Quesnel z Fort-Liberté.

Od pewnego czasu czuliśmy, że w kraju panuje duże napięcie wynikające m.in. ze wzrostu znaczenia grup zbrojnych. Cała ta sytuacja wywołała panikę. Trzeba odkryć kto stoi za zamachem i wyciągnąć wnioski z ostatnich wydarzeń. Teraz nadszedł czas, by siąść do stołu dialogu i spojrzeć rzeczywistości w twarz. Nasz kraj potrzebuje prawdziwego nawrócenia. Episkopat ma wielką rolę do odegrania, gdy chodzi o zaszczepianie prawdziwych wartości ewangelicznych. Zamach na prezydenta może być szansą do zmiany mentalności. Teraz naszym zadaniem jest pracować razem dla przyszłości, ponieważ stawką jest naród.

– mówi papieskiej rozgłośni bp Quesnel.

Konferencja Episkopatu Haiti nazwała zabójstwo prezydenta „niedopuszczalnym i skandalicznym”. Biskupi podkreślili, że przemoc może jedynie generować kolejną przemoc i nieść ze sobą nienawiść.

Takie działania nigdy nie pomogą naszemu krajowi wyjść z impasu politycznego, który może być rozwiązany jedynie przez dialog, zgodę narodową i troskę o dobro wspólne kraju

– piszą biskupi wzywając Haitańczyków do pokonania wzajemnych uprzedzeń. "Złóżcie broń! Wybierzcie życie!" – apelują biskupi wzywając do opowiedzenia się po stronie braterstwa. Przesłanie biskupów kończy prośba do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, patronki tego kraju, by uwolniła Haiti od więzów zła i nienawiści.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter