28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hafciarki Pana Boga

Ocena: 2.7
4115

Kolejną suknię – rubinową, zwaną suknią wierności – westiarki wykonały w 1967 r. Ta szata miała nawiązywać do Roku Wierności obchodzonego w Polsce w 1957 r. w ramach Wielkiej Nowenny. Materiałem stały się rubinowa biżuteria i ślubne obrączki, które pielgrzymi ofiarowali w darze. Suknię poświęcił 25 sierpnia 1967 r. prymas Wyszyński, potem w uroczystej procesji suknię niosły westiarki na Wałach Jasnogórskich. Suknię rubinową i kolejną, perłowo-koralową, projektowała prof. Irena Lorentowicz. Ostatnia milenijna suknia Madonny Jasnogórskiej powstała w 1969 r. Matka Franciszka Bączkowska z prof. Lorentowicz pojechały wtedy do Częstochowy omówić wykonanie. Suknia miała być z pereł, ale kiedy okazało się, że pereł jest za mało, dodane zostały prawdziwe korale. I tak powstała wspaniała suknia perłowo-koralowa, doceniona na wielu międzynarodowych wystawach, m.in. w Monachium, jako wysokiej klasy dzieło sztuki hafciarskiej.

Siostry wykonywały prace dla sanktuariów w kraju i za granicą. Są wśród nich sukienki na słynące łaskami obrazy i figury m.in. Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Warszawy, Matki Bożej Bolesnej w Todtmoos. Wiele ornatów i kap, z inicjatywy śp. ks. Mirosława Drozdka, powędrowało do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii. W kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie westiarkom powierzono renowację sukni Matki Bożej. Westiarki sprawiły też królewską szatę dla cudownego obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, gdzie Maryja, Dzieciątko Jezus i św. Józef szaty ze złotych i srebrnych nici przywdziali na koronację obrazu 18 sierpnia 1968 r., prowadzoną przez prymasa Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę. Także Matka Boża Szkaplerzna w sanktuarium karmelitów bosych w Czernej k. Krakowa ubrana jest w suknię od westiarek.

 

Krawcowe papieża

O siostrach mówi się, że haftem liturgicznych szat pisały historię Polski. Wiele szat wykonały dla sanktuarium na Jasnej Górze. Na tysiąclecie chrztu Polski przygotowały ornat ze złotego brokatu, na którym wyhaftowały orły z różnych okresów historii Polski i stylizowaną literę „M” jako znak milenijny. Na uroczystości na Jasną Górę zaproszono wtedy papieża Pawła VI. Westiarki wyhaftowały więc specjalny ornat papieski. Niestety, władze komunistyczne nie zezwoliły w 1966 r. na przyjazd papieża do Polski. W tym ornacie kard. Wyszyński 18 czerwca 1966 r. sprawował Mszę w prywatnej kaplicy w Pałacu Prymasowskim.

Ich pracę bardzo cenił Jan Paweł II. – Siostry, które posługiwały w zakrystii w Watykanie, chciały, żeby na szatach liturgicznych znalazły się określone zdobienia. Wysyłałyśmy więc prace do Rzymu – mówi s. Barbara. Przygotowywały szaty na wszystkie pielgrzymki papieża do Polski. Z okazji VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. wykonały dekorację na gigantyczny baldachim, który stanął na szczycie Jasnej Góry.

Do dziś, kiedy potrzebna jest szczególna oprawa na najważniejsze święta, wszyscy zwracają się do westiarek. – Najpierw powstaje projekt wstępny ołówkiem na bardzo cienkim papierze. Rysowałam takie projekty po nowicjacie w zgromadzeniu – opowiada s. Barbara. Papier przytwierdzany jest do materiału. W trakcie haftowania papier jest sukcesywnie usuwany z tkaniny.

– Do jednej z parafii wykonałyśmy baldachim, praca trwała prawie rok. Medaliony ozdobione są szlachetnymi kamieniami, perłami które ofiarowali wierni. Zdobienia pokryte cekinami, naszyciami z 24-karatowym złotem – opowiada siostra Elżbieta Pieńkowska, przełożona westiarek w Duchnicach.

– Pomyślałam kiedyś, że nasza praca to właściwie zajmowanie się „szmatkami”. Ale zaraz potem przyszło mi do głowy, że przecież to, co robimy, jest później najbliżej Jezusa – mówi s. Barbara. Podczas pracy westiarki wspólnie śpiewają Godzinki, odmawiają modlitwy. Ich prace mają dodatkowy wymiar, duchowy: modlitwę za tych, dla których pracują.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter