24 maja
czwartek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gruzja: protest przeciw wizycie papieża

Ocena: 0
640

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących organizację społeczną Związek Rodziców Prawosławnych, wyraziło sprzeciw wobec planowanej na koniec września wizyty Franciszka w Gruzji.

2016-09-21 17:37
kg (KAI/I-R) / Tbilisi, mz

21 września zorganizowali oni wiec protestacyjny przed nuncjaturą apostolską w Tbilisi. Jego uczestnicy powiedzieli dziennikarzom, że "prawosławni Gruzini nie potrzebują błogosławieństwa papieża". Na jednym z plakatów i transparentów przeciw przyjazdowi Ojca Świętego widniał napis: "Watykan jest duchowym agresorem!".

Tymczasem administrator apostolski Kaukazu bp Giuseppe Pasotto powiedział mediom, że nie rozumie, dlaczego w Gruzji są ludzie protestujący przeciw przyszłej wizycie. – Papież Franciszek przybędzie do Gruzji jako wysłannik pokoju. Dlaczego więc ktoś ma być przeciwny temu? – oświadczył zwierzchnik katolików Gruzji i Armenii. Jego zdaniem, prawosławny patriarcha gruziński Eliasz II "nie jest przeciw wizycie". Biskup dodał, że w czasie pobytu w tym kraju w dniach 30 września – 2 października Ojciec Święty spotka się nie tylko z patriarchą, ale także z przedstawicielami różnych wyznań religijnych, władzami kraju i odprawi Mszę świętą na stołecznym stadionie.

Gruziński Kościół Prawosławny (GKP) jest znany z bardzo konserwatywnego, wręcz negatywnego podejścia do ekumenizmu i stosunków z innymi religiami i wyznaniami. W połowie lat dziewięćdziesiątych ub.wieku wystąpił oficjalnie ze Światowej Rady Kościołów i z Konferencji Kościołów Europejskich, a w czerwcu br. nie wziął udziału w Soborze Wszechprawosławnym na Krecie.

Szczególnie niechętnie władze GKP odnoszą się do Kościoła katolickiego i do protestantów. Gdy 9 listopada 1999 r. św. Jan Paweł II w czasie swego pobytu w Gruzji odprawił Mszę świętą w hali sportowej w Tbilisi, Patriarchat wezwał swych wiernych, aby – pod groźbą kar kościelnych – nie uczestniczyli w niej jako "heretyckiej".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły