6 grudnia
poniedziałek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grób Proroka Jozuego

Ocena: 0
257

W kontekście zbliżającej się wizyty papieża Franciszka (spodziewana w Marcu, 5-8) NYT zamieścił artykuł dotyczący „wiążącego różne tradycje religijne” miejsca jakim w Iraku jest m.in. Grób Proroka Jozuego. Według Koranu, podobnie jak w Biblii, Jozue syn Nuna, uważany jest za „asystenta Mojżesza”.

fot.http://www.modlitwa-litania.pl/

Domniemane ciało proroka znajduje się w centrum miasta wewnątrz ceglanej kaplicy, w prostokątnej trumnie. Ta wykonana z drzewa sandałowego pokryta jest aksamitną tkaniną z różnymi wykonanymi ze srebra i złota napisami. Grobem opiekują się od ponad 1000 lat sunniccy Irakijczycy, ale przybywali do niego także inni przywódcy religijni. Grób Jozuego szczególnie był czczony w czasach złotego okresu Islamu - panowania dynastii Abbasydów ( lata 720-1258) . Przybywali tam m. in. suficcy mistycy i filozofowie, których groby znajdują się w pobliżu. Należeli do nich m. in. Bahloul, sędzia i poeta z ok. 900 r. oraz uważany za świętego, mistrz Junayd al-Baghdadi, który zmarł 100 lat później.

Grób Jozuego odwiedził także Gutu Nanaka ( 1469-1539), założyciel Sikhizmu - religii, która łączy Islam z hinduizmem. Według ówczesnych przekazów miał on tam „prowadzić dysputę teologiczną z duchem wymienionego wyżej Bahloula”. Według autorki artykułu Jane Arraf, która pierwszy raz odwiedziła ten grób w 2001 r., jego tradycja miała także związek z diasporą żydowską, mieszkającą tam od czasów Niewoli Babilońskiej aż lat 50. XX w. Spotkani wówczas dziennikarze opowiadali, że w dzieciństwie widzieli tam Żydów. Zostali oni jednak potem wszyscy zmuszeni do wyjazdu do Izraela w związku z wybuchem wojen arabsko-izraelskich.

Obecnie do grobu, tak jak przez ponad 1000 ostatnich lat przybywa wielu ludzi modlących się o łaskę uzdrowienia. Czy to jest prawdziwy grób Jozuego, zważywszy, że są jeszcze dwa takie inne w Izraelu i Turcji? Tak sądzi m. in. przywódca miejscowych sunnitów szeik Suhaib Yas al-Rawi. Twierdzi on, że „Jozue przed swoja śmiercią modlił się do Boga aby móc przybyć do Bagdadu i tam umrzeć”. Do tego targanego wojną kraju przybywa obecnie papież Franciszek. A jest to kraj według autorki artykułu paradoksalnie „pełen błogosławieństw i tajemnic. Niektóre rzeczy są (tu) oczywiste a niektóre nie. Nie możemy odpowiedzieć na wszystkie pytania” -pisze Jane Arraf.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter