20 kwietnia
wtorek
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grób Piotra

Ocena: 5
1103

Kto chce uderzyć w autorytet papieża, najpierw stara się wykazać, że Piotra nigdy nie było w Rzymie.

fot. xhz

Część krypty nad autentycznym grobem św. Piotra w podziemiach Bazyliki Watykańskiej

Postacie apostołów Piotra i Pawła nie przestają interesować znawców różnych dyscyplin naukowych. Tradycja chrześcijańska zwykle przedstawia ich razem, choć tak bardzo różne były ich życiowe drogi, temperamenty, doświadczenia duchowe, a także spojrzenia na wiele kwestii dotyczących wyznawanej przez nich religii i samej wspólnoty chrześcijan.

Sporo współczesnych opracowań podejmuje kwestie odnoszące się do pobytu apostołów w Rzymie, ich męczeńskiej śmierci, grobów i szybko rozwijającego się kultu, nie tylko w Wiecznym Mieście, ale także w innych regionach. Dla wielu chrześcijan są to sprawy oczywiste. Jednak, zarówno w historii jak też w ostatnich latach, w niektórych środowiskach Zachodniej Europy powstały opracowania sceptycznie patrzące na te kwestie, nawet w odniesieniu do samego pobytu apostołów w Rzymie. Ale częściej, jak się wydaje, chodzi tu bardziej o podejście ideologiczne niż o sprawy mające rzeczywiście udokumentowane podstawy.

Wszystkich zainteresowanych tymi tematami odsyłam do opublikowanego rok temu obszernego opracowania Pawła Lisickiego „Grób Rybaka. Śledztwo w sprawie największej tajemnicy watykańskich podziemi” (Fronda, Warszawa 2019). Sam tytuł wyraźnie wskazuje na główny temat publikacji, sprawę autentyczności męczeństwa św. Piotra w Rzymie, jego grobu i relikwii, przechowywanych w grobie pod Bazyliką św. Piotra.

Już we „Wstępie” sam Autor zaznacza: „Aż trudno uwierzyć, ale jest to faktem, mimo że w 1950 roku Pius XII powiadomił świat, że pod posadzką bazyliki odkryto grób Apostoła, mimo że Paweł VI ponad pięćdziesiąt lat temu ogłosił, iż pod Bazyliką św. Piotra znajdują się jego autentyczne relikwie, a w 2013 roku Franciszek pokazał część kości światu, wiedza ta przebija się z oporami i powoli”.

Chodzi w rzeczywistości o świętego, który w historii Kościoła odegrał i odgrywa szczególną rolę. Św. Piotr przez trzy lata wsłuchiwał się w nauczanie Jezusa Chrystusa i oglądał na własne oczy Jego cudowne znaki i styl życia. Miewał swoje wielkie chwile, miewał upadki. Jednak to on właśnie, a nie kto inny, został wybrany przez Zbawiciela na Skałę, na której zbudował swój Kościół.

 


ŚW. PIOTR A RZYM

Dlatego też Lisicki mocno podkreśla, że zarówno w historii jak i w naszych czasach kto chce uderzyć w autorytet papieża, najpierw stara się wykazać, że Piotra nigdy nie było w Rzymie, a to z kolei prowadzi do podważenia również władzy papieskiej i teorii sukcesji apostolskiej. Autor podejmuje zatem długą i złożoną analizę, która ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy i jakie istnieją dowody, z punktu widzenia naukowego, na to, że św. Piotr przebywał w Rzymie, że zginął męczeńską śmiercią w tym mieście i został pochowany w grobie, nad którym cesarz Konstantyn wybudował ogromną bazylikę?

Warto zaznaczyć, że do dzisiaj toczy się spór między specjalistami, czy pierwsi rzymscy wyznawcy Chrystusa pochodzili ze środowisk żydowskich (Lisicki skłania się raczej ku tej opinii), czy też – zważywszy na częste kontakty między stolicą cesarstwa i Palestyną – sami Rzymianie odbywający podróże przywozili do Rzymu nie tylko różne przedmioty i produkty, ale także nowe idee, wśród nich także naukę chrześcijan.

Jeszcze jako student rzymskiego Instytutu Patrystycznego przysłuchiwałem się wykładom znawców tematu, którzy traktowali tę kwestię jako wciąż otwartą. Podobnie jest z datą przybycia św. Piotra do Rzymu, choć w tym temacie powstały w ostatnich latach studia, z których wynika, że przybył on do Wiecznego Miasta już w 42. roku po Chrystusie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji płockiej, filologiem klasycznym i patrologiem, pracownikiem Stolicy Apostolskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter