26 lutego
środa
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grekokatolicy zmienią kalendarz

Ocena: 0
836

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) rozważa możliwość świętowania Bożego Narodzenia zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, ale jeszcze nie w najbliższej przyszłości – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

2016-01-09 23:32
(KAI/RV) / Kijów, mz
fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Poparł on ideę społecznej dyskusji na ten temat, która już się na Ukrainie rozpoczęła. Grupa działaczy kościelnych rozpowszechnia petycję, w której proponuje, by 25 grudnia stał się w tym kraju dniem wolnym od pracy.

Obecnie dniem świątecznym jest tam 7 stycznia, czyli uroczystość Narodzenia Pańskiego według kalendarza juliańskiego. „My, chrześcijanie różnych wyznań, nie odchodząc od naszych tradycji, proponujemy, by Boże Narodzenie obchodzić u nas 25 grudnia, razem z większością świata chrześcijańskiego” – czytamy w petycji. Jeżeli zbierze się wymaganą liczbę podpisów, prezydent Petro Poroszenko przekaże tę propozycję parlamentowi.

Zwierzchnik UKGK zwrócił uwagę, że w zagranicznej diasporze duża część jego wiernych obchodzi Boże Narodzenie i inne święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, ale na Ukrainie ze względów historycznych, a także ekumenicznych, na razie tego nie wprowadzono. Jest to sprawa nie dogmatyczna, lecz dyscyplinarna. Zresztą dokładnej daty narodzenia Pana Jezusa nie znamy. W starożytności wybrano ten dzień, by zastąpić rzymskie obchody pogańskie ku czci Słońca, które w tym czasie po przesileniu zimowym świeci już dłużej – przypomniał abp Szewczuk. Zaznaczył, że chodziło o podkreślenie, że dla chrześcijan prawdziwym słońcem jest Chrystus.

Zwierzchnik UKGK opowiedział się też za obchodzeniem w nim świąt stałych zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, tak jak to czyni zresztą większość Kościołów prawosławnych, łącznie z Patriarchatem Konstantynopola. Uważa jednak, że na Ukrainie dobrze byłoby to podjąć wspólnie z tamtejszymi prawosławnymi, by nie tworzyć nowych różnic i podziałów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego

Dziś w Kościele: środa, I Tydzień Wielkiego Postu, Środa Popielcowa
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jl 2,12- 18, Ps 51,3-6b.12- 14 i 17, 2 Kor 5, 20- 6, 3, Mk 9, 30- 37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -