23 października
wtorek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gniezno: Orszak Trzech Króli z Bolesławem Chrobrym i Mieszkiem I

Ocena: 0
1283

Po raz czwarty ulicami Gniezna przejdzie 6 stycznia Orszak Trzech Króli. Jako, że rok 2016 jest rokiem 1050-lecia Chrztu Polski nie zabraknie odniesień do historycznych rocznic.

2015-12-31 14:14
bgk / Gniezno (KAI), sg

Monarchowie ze Wschodu spotkają się m.in. z księciem Mieszkiem I i jego synem Bolesławem Chrobrym.

Podobnie jak w latach ubiegłych trzej królowie wyruszą wraz ze swymi barwnymi świtami z trzech różnych punktów miasta. Symbolem Europy będzie kolor czerwony, Azji – zielony, a Afryki – niebieski. O godz. 13.00 wszystkie grupy spotkają się na placu przy gnieźnieńskim teatrze i stamtąd wyruszą wspólnie w kierunku katedry. Orszak jak zawsze prowadzić będą trzej królowie na koniach.

– Orszak Trzech Króli ma wymiar religijny i duchowy, ale ma także wymiar społecznościowy. Udział w nim to okazja do wspólnego świętowania i jednocześnie świadectwo naszej wiary, tym bardziej, że rozpoczynający się rok 2016 jest rokiem szczególnym dla Kościoła w Polsce i dla naszego miasta, obchodzić bowiem będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski, a wcześniej odbędzie się X Zjazd Gnieźnieński. Chcemy, by gnieźnieński orszak zaakcentował te wydarzenia – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej ks. Jacek Orlik zaangażowany w organizację orszaku.

Nawiązaniem do jubileuszowego roku będzie udział w wydarzeniu księcia Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego. Monarchowie spotkają się z nimi przy kościele garnizonowym, w pobliży pomnika św. Wojciecha, którego ofiara życia ugruntowała chrześcijaństwo w Polsce. Na uczestników orszaku czekają także inne niespodzianki, który organizatorzy na razie nie chcą zdradzać. Dla wszystkich mają również przygotowane korony i chorągiewki, które tradycyjnie najbardziej ucieszą najmłodszych.

Orszak przejdzie gnieźnieńskim deptakiem do Rynku i dalej na plac przed katedrą gnieźnieńską, gdzie monarchowie złożą pokłon Dzieciątku i gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie. Weźmie w nim udział Prymas Polski abp. Wojciech Polak, który wcześniej (godz. 12.00), odprawi Mszę Świętą w bazylice prymasowskiej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -