28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głosiciel piękna wiary

Ocena: 0
791

W 2021 r. obchodzimy jubileusz 400-lecia śmierci i 90-lecia ogłoszenia doktorem Kościoła św. Roberta Bellarmina, autora m.in. katechizmu, który stanowił podstawę formacji wiernych na całym świecie przez ponad 300 lat.

Roberto Francesco Romolo Bellarmino urodził się 4 października 1542 r. w Montepulciano w Toskanii, w środkowych Włoszech (koło Sieny), jako trzecie z pięciorga dzieci miejscowej rodziny szlacheckiej. Jego matka Cinzia Cervini była siostrą papieża Marcelego II. Święty został ochrzczony przez kard. Roberta Pucciego, po którym prawdopodobnie otrzymał pierwsze imię, a drugie po Biedaczynie z Asyżu, ponieważ przyszedł na świat we wspomnienie liturgiczne św. Franciszka.

Od dziecka miał słabe zdrowie, za to silną wiarę i przywiązanie do Kościoła. W wieku niespełna 18 lat, 20 września 1560 r., wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów), wbrew woli ojca, który widział w synu polityka. Miał zdolności literackie, czerpał ze wzorów starożytnych, np. Wergiliusza, układał małe poematy po włosku oraz łacinie. Jeden z jego hymnów, poświęcony Marii Magdalenie, trafił do brewiarza.

 


WSPÓŁPRACOWNIK PAPIEŻY

Święcenia kapłańskie przyjął w Wielką Sobotę 25 marca 1570 r. w Gandawie w Belgii. Kształcił się we Florencji, Padwie, Lovanium i w Kolegium Rzymskim (założone przez św. Ignacego Loyolę, dziś Papieski Uniwersytet Gregoriański), którego później został rektorem. W trakcie nauki przyszły doktor Kościoła wykazywał się rozległą wiedzą teologiczną, zwłaszcza znajomością myśli św. Tomasza z Akwinu. Utrwalił wysoką pozycję naukową jako profesor w Kolegium Rzymskim, a z wykładów na uczelni powstało jego najsłynniejsze dzieło teologiczne – „Kontrowersje” („Disputationes de controversis Christianae fidei huius temporis haereticos”).

Papież Klemens VIII (1592–1605) powołał go na swego głównego doradcę teologicznego, zwalniając z obowiązków wykładowcy w Kolegium Rzymskim, mianował go także konsultorem Kongregacji św. Oficjum, a 3 marca 1599 r. wyniósł go do godności kardynała – jako drugiego w historii jezuitę obdarzonego tą godnością. Mimo to Bellarmin umiał przeciwstawić się nawet papieżowi, gdy widział, że wymaga tego chwała Boża. Napisał rozprawkę „O głównym obowiązku papieża”, w której wylicza siedem źródeł nadużyć, których nie powinni dopuszczać się papieże. Ta prostolinijność nie wszystkim się podobała. 18 marca 1602 r. purpurat został nominowany na arcybiskupa niewielkiej Kapui, co wiele osób uważało za „zesłanie”. Tymczasem sam hierarcha zareagował na nominację z pokorą: pomagał biednym, poświęcał wiele uwagi formacji kapłanów, wcielał w życie postanowienia Soboru Trydenckiego.

Paweł V (1605–1621) wezwał go wkrótce z powrotem do Rzymu. Kardynał z energią włączył się w kontrreformację, służąc Kościołowi swą rozległą wiedzą teologiczną. Zwalczał nauczanie Lutra, Kalwina i innych reformatorów. W 1608 r. ostro skrytykował Jakuba I Stuarta, króla Anglii i Szkocji, który nakazywał poddanym podpisywać przysięgę na wierność monarchii. Bezkompromisowa postawa Bellarmina sprawiła, że w Anglii zwolenników papieża nazywano bellarminowcami. A kufle do piwa zaczęto ozdabiać jego podobizną, przedstawiającą mężczyznę z zarostem.

Hierarcha utrzymywał przyjazne kontakty z Galileuszem, który w 1616 r. poparł teorię heliocentryzmu Mikołaja Kopernika. Inkwizycja rzymska nakazała astronomowi zaniechanie głoszenia zasad heliocentrycznych. Św. Robert starał się bronić uczonego i przyjął od niego oświadczenie pokory. Jako inkwizytor nadzorował też proces myśliciela Giordana Bruna, którego próbował uchronić przed karą śmierci. Ostatecznie jednak filozof z Noli nie chciał odwołać tez i spłonął na stosie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter