28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głos wolności z Gniezna

Ocena: 0
846

Z wielką mnogością i różnorodnością myśli spotkało się ponad pół tysiąca uczestników X Zjazdu Gnieźnieńskiego pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.

Organizując po raz kolejny forum dialogu między różnymi kręgami kulturowymi, wyznaniami i religiami, Kościół w Polsce podkreślił wkład chrześcijaństwa w szukanie odpowiedzi na najważniejsze wyzwania społeczne, gospodarcze czy polityczne.

Wiele mówiło się tam o wolności jako wartości, której hołdują współczesne zachodnie społeczeństwa, a której rozumienie często bywa zniekształcone. Już na początku Zjazdu prymas Polski abp Wojciech Polak zaznaczył, że wolność jest tam, gdzie chrzest, i że jest ona „najgłębszym przymiotem ludzkiego ducha, a jednocześnie najtrwalszym spoiwem łączącym ludzką wspólnotę”. Zachęcił, byśmy jako chrześcijanie powracali do źródła i przywracali fundamentalną więź Europy i chrześcijaństwa.

Gorąco oklaskiwany gość z Filipin, metropolita Manili kard. Luis Antonio Tagle, zwany Karolem Wojtyłą kontynentu azjatyckiego, rozróżnił wolność prawdziwą, zrodzoną z wiary i posłuszeństwa, od wolności fałszywych. – Czy uważacie, że chrześcijaństwo was ogranicza? Czy doceniamy chrzest i wolność, która z niego się rodzi? – pytał. – Jezus proponuje inny rodzaj wolności. Mówi, że jest światłem życia. Jeśli będziesz trwać w Jego nauce, staniesz się wolny. Prawda zakorzeniona w wierze i miłości uczyni was wolnymi. Wolność odnajdujemy wtedy, kiedy wierzymy Jezusowi i kochamy Jezusa – podkreślił. – Proszę was, wyglądajcie na osoby zadowolone, rozradowane. Pokażcie światu, że w chrześcijaństwie jest radość i wolność – apelował.

W dyskusji na temat imigrantów wybrzmiał apel kard. Kazimierza Nycza o „odpowiedzialną politykę miłosierdzia”. Metropolita warszawski powtórzył za papieżem Franciszkiem, że pomoc Kościoła dotyczy w pierwszym rzędzie realizacji prawa do nieemigrowania.

Profesor Stephan Kampowski z Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II w Rzymie podkreślił, że kryzys rodziny nie dotyczy już tylko krajów Europy Zachodniej, ale widoczny jest także na Wschodzie. – Coraz mniej ludzi wchodzi w związki małżeńskie, rodzi się coraz mniej dzieci. Państwa chcą mieć wszelkie prerogatywy, by móc decydować o kształcie małżeństwa – powiedział. Mówiąc o przyczynach niewłaściwego rozumienia małżeństwa, prof. Kampowski wskazał, że dla wielu małżeństwo to afekt, uczucie, „nie ma więc żadnych logicznych ograniczeń, żeby zawarło je dwóch mężczyzn czy dwie kobiety”. – Czemu więc nie można poślubić samochodu, skoro mam też uczucia wobec niego? – ironizował profesor. – Odkryjmy misyjny charakter małżeństwa! – zachęcał. Luteranka Maria Hildingsson z Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Mama, Tata i Dzieci”, dodawała: – Kiedy odkryłam nauczanie Kościoła katolickiego na temat małżeństwa, zrozumiałam, jak wielką, profetyczną rolę odgrywa. Mamy wielki skarb w rękach.

Michał Ziółkowski
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Idziemy nr 12 (546), 20 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter