19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głos wolności

Ocena: 0
2482

To był głos wolności w czasach komunistycznych – tak o „Piśmie Okólnym” publikowanym niegdyś przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski powiedział szef Biura ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jedna z konferencji prasowych zorganizowanych przez Biuro Prasowe KEP; fot. BP KEP

W Sekretariacie Episkopatu Polski świętowano półwiecze Biura Prasowego KEP. Na okolicznościowym torcie świeczki zdmuchnęli wspólnie bp Artur Miziński, abp Grzegorz Ryś, bp Rafał Markowski, o. Adam Szulc SJ i ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Pierwszą publikacją Biura Prasowego było „Pismo Okólne”: dwie strony na temat Polski, a ponad dwadzieścia na temat świata. – Co to znaczy? Już wtedy księża biskupi i Biuro Prasowe byli łącznikiem między Polską a innymi krajami, było zainteresowane tym, co się dzieje i przekazywało informacje – mówił ks. Rytel-Andrianik. – I o ile inna prasa katolicka była cenzurowana, o tyle „Pismo Okólne” cenzurze nie podlegało. To był głos wolności w czasach komunistycznych. W wersji skróconej „Pismo Okólne” wychodziło również w języku francuskim, bo Biuro Prasowe KEP przesyłało na cały świat informacje w najbardziej wówczas powszechnym języku.

Ojciec Adam Szulc, były rzecznik Episkopatu Polski, wspominał, jak na początku lat 90. XX w. media w Polsce uczyły się Kościoła i jego zwyczajów oraz jak Kościół uczył się mediów. – Było kilku biskupów, którzy nie mieli problemu, by spotykać się z dziennikarzami, ale spora część dopiero tego się uczyła, bała się mediów. To był czas oswajania się Kościoła i biskupów z mediami – podkreślał jezuita.

Historia Biura Prasowego KEP sięga 1968 r., kiedy to jego ówczesny kierownik, dziś biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik, za zgodą prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczął wraz z niewielkim zespołem wydawanie biuletynu informacyjnego pod nazwą „Pismo Okólne”. Biuletyn przepisywany był na maszynach do pisania. Pierwszy numer nosił datę 2-8 września 1968 r. Biuletyn był redagowany w dawnym budynku nieistniejącej wówczas Nuncjatury Apostolskiej i zawierał wiadomości przekazywane przez diecezje, zakony męskie oraz z Radia Watykańskiego.

Biuro Prasowe KEP współtworzyły osoby świeckie. Wielką rolę odegrali tu zwłaszcza Sławomir Siwek, Jacek Ambroziak i Marek Pernal. Po przemianach 1989 r. każdy z nich pełnił ważne funkcje publiczne.

W 1993 r. funkcję zbierania i publikowania informacji o życiu Kościoła w Polsce przejęła nowo powstała Katolicka Agencja Informacyjna. Wówczas bp. Orszulika na stanowisku dyrektora Biura Prasowego zastąpił bp Tadeusz Pieronek, ówczesny sekretarz generalny KEP. W latach 1993-1998 Biuro Prasowe praktycznie nie miało zespołu redakcyjnego, a głos w imieniu Konferencji Episkopatu Polski poprzez środki społecznego przekazu zabierał sekretarz generalny.

W czerwcu 1998 r. rzecznikiem polskiego episkopatu został mianowany o. Schulz. W miejsce „Pisma Okólnego” Biuro Prasowe zaczęło wówczas wydawać poranny przegląd prasy zwany ogólnie Biuletynem. W 1998 r. ukazał się również pierwszy numer organu urzędowego KEP, wydawanego co pół roku i zbierającego najważniejsze dokumenty episkopatu pod nazwą „Akta Konferencji Episkopatu Polski”. W 1999 r. powstała oficjalna strona internetowa Konferencji Episkopatu Polski, za którą odpowiada do dziś Biuro Prasowe.

Wykonawcą strony episkopatu był ks. dr hab. Józef Kloch z Tarnowa, który w końcu lat 90. założył fundację i portal Opoka, a w 2003 r. zaczął pełnić funkcję rzecznika KEP i jednocześnie dyrektora Biura Prasowego. W dużej mierze dzięki jego staraniom we wszystkich diecezjach i zgromadzeniach zakonnych mianowani zostali rzecznicy prasowi. Ksiądz Kloch prowadził też dla nich systematyczne szkolenia. Ich ważnym elementem było przygotowanie rzeczników do profesjonalnego reagowania w sytuacjach kryzysowych w Kościele. Rozpoczął też publikację na Twitterze, tworząc tam jeden z najpopularniejszych profili katolickich.

Biurem Prasowym kieruje od trzech lat ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik episkopatu. Jest także odpowiedzialny za kontakty z mediami i strategię komunikacyjną KEP, ustalaną z biskupami. Oprócz codziennie aktualizowanej strony internetowej z informacjami prasowymi, komunikatami i oficjalnymi dokumentami Biuro Prasowe prowadzi profile@episkopatnews na Twitterze, Faceboku, YouTube´ie i Flickrze. Informacje dostępne są także w języku angielskim na twitterowym profilu@churchinpoland. Biuro obecne jest w mediach społecznościowych i wysyła stały mailing z wiadomościami do kilkuset redakcji./wś, KAI

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter