24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Glinianka: koronacja Obrazu Matki Bożej Glinieckiej

Ocena: 0
3515

W niedzielę 10 września abp Henryk Hoser SAC przewodniczył Mszy Świętej polowej w Parafii Świętego Wawrzyńca w Gliniance, podczas której dokonał aktu koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Glinieckiej.

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

Nabożeństwo poprzedził koncert Eleni z Zespołem, usłyszeliśmy m.in.: „Maryja ave Maryja”, „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”, „Każdy coś z Odysa ma” i inne znane przeboje artystki.

Po koncercie Mszę Świętą poprzedziła procesja z obrazem MB Glinieckiej z kościoła św. Wawrzyńca do ołtarza polowego, której towarzyszył śpiew pieśni maryjnych.

W koncelebrze wzięli udział m.in.: ks. dr Dariusz Szczepaniuk – kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej, ks. Bogdan Sankowski – dziekan Dekanatu Otwockiego oraz księża, którzy posługiwali w glinieckiej parafii, a także z miejscowego dekanatu oraz siostry zakonne.

W słowach ks. Piotr Błażejczyk – proboszcz parafii św. Wawrzyńca, przypomniał okoliczności wydarzenia, jakim jest 100. rocznica Objawień Fatimskich oraz peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji warszawsko-praskiej.

Ksiądz Błażejczyk przypomniał postać zmarłego nagle 22 lutego br.  poprzedniego proboszcza ks. kan. Krzysztofa Krzesińskiego, który jako pierwszy podjął starania o koronację obrazu. Jego duchową obecność wyrażało puste miejsce przy ołtarzu z różą i stułą. W sposób szczególny przywitał siostrę śp. ks. Krzysztofa – panią Agnieszkę.

Dodał, że parafianie przygotowywali się duchowo do koronacji na dwudniowych rekolekcjach, które wygłosił ks. Jan Wnęk. Tematyką nauk była celebracja sakramentu pojednania i pokuty oraz słuchania Słowa Bożego.

Następnie ks. dziekan odczytał dekret koronacyjny abp Henryka Hosera, w którym zezwala na koronację na prawie diecezjalnym wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus czczonej jako Matka Boża Gliniecka.

W imieniu społeczności lokalnej sława powitania wypowiedział Janusz Budny – wójt gminy Wiązowna.

Abp Henryk Hoser w słowie wstępnym powiedział, że „możemy obrazowo powiedzieć, że Król Królów przychodzi dzisiaj, niesiony na rękach swojej Królewskiej Matki. Taką ją widzimy, taką ją kontemplujemy, taką będziemy koronować. Przygotujmy się do tego momentu, w ten sposób, by ona była Królową naszych umysłów, a więc naszych myśli, Królową naszych serc, a więc Królową naszych uczuć i Królową naszej woli. Byśmy żyli w tym czego Ona jest symbolem i ucieleśnieniem – Królestwem Niebieskim, które już jest, które już się zaczęło, ale od nas zależy w jakiej mierze jest w królestwie ziemskim”.

W homilii ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej nawiązując do wielowiekowej historii parafii powiedział, że dzisiejsza uroczystość jest nie tylko ukoronowaniem Jezusa i Maryi na tym wizerunku Matki Bożej, ale jest ona jednocześnie ukoronowaniem tej długiej historii wiary i wierności ludu tej parafii.

Nawiązując do Liturgii Słowa abp Hoser odnosząc słów proroka Izajasza nazwał je swego rodzaju zapowiedzią królowania Jezusa Chrystusa, a więc Syna Boga Najwyższego, Króla Wszechświata, który zaistnieje wśród rodu ludzkiego, jako Król obecny, widzialny, dotykalny, łatwy do ukazania Go w postaci ludzkiej.

– Prorok mówi, że przyjdzie ten, którego nazwano imieniem: „Przedziwny Doradca” – w naszej bezradności, „Bóg Mocny” – przy naszej słabości, „Odwieczny Ojciec” – gdy my na ziemi jesteśmy tylko bytem przechodnim  i doczesnym i „Książe Pokoju” – wobec naszych wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych skłóceń, wojen i konfliktów. Jest powiedziane w tej wizji proroczej, że On będzie zasiadał na tronie Dawida, nad Jego królestwem, a więc będzie kontynuacją tego, co się działo w historii ludu wybranego – mówił abp Henryk Hoser.

– Ta wizja zrealizowała się, gdy nadeszła pełnia czasów. O tym pisze ewangelista Łukasz. Anioł, który przyszedł  do Najświętszej Maryi Panny, by w imieniu Trójcy Świętej prosić Ją o zgodę, by stała się Matką Syna Bożego – mówi, że będzie on wielki, będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da mu tron Jego Praojca Dawida. (…) Ten akt i odpowiedź Maryi jest początkiem wielkich przywilejów jakie otrzymała ta, która była godna stać się Matką tego Króla – przypomniał hierarcha.

– Drugim świadomym przeżyciem chrześcijaństwa jest fakt, że Ona jest Królową, że tak jak modlimy się w tajemnicach chwalebnych różańca, została ukoronowana na Królową Nieba i Ziemi – dodał kaznodzieja.

Nawiązując do koronacji arcybiskup nakreślił rys historyczny kościoła i obrazu Matki Bożej Glinieckiej. Przytoczył okrytą niedawno tajemnicę obrazu – dlaczego oczy Maryi są przepojone bólem, a mały Jezus jest tak przerażony: Pierwotnie obraz był umieszczony naprzeciwko krucyfiksu. – Zbolałe Oczy Madonny i  Wystraszony Wzrok Dzieciątka widzą cierpienie i śmierć. Tu ukazuje się geniusz Rafaela, który wymalował wrażenie Matki Bożej i Dzieciątka wobec cierpienia Krzyża. Cierpienia i śmierci, a więc tego losu ludzkiego, który nas wszystkich dotyczy – powiedział abp Hoser. – Przychodźmy tutaj, powierzajmy Jej nasze sprawy i problemy, ale również pokornie prosząc – nie narzucając się, nie zapominajmy przychodzić tutaj z wyrazami wdzięczności. Jest szczęśliwą Glinianka, że może taki obraz mieć, że może mieć obraz, który zawiera w sobie tak wielką tajemnicę – podkreślił hierarcha.

Mówiąc o koronacji wizerunku Jezusa i Matki Bożej arcybiskup zaapelował, aby ten akt był zobowiązaniem dla nas wszystkich, że wyrzekamy się wszystkich mechanizmów, które nas rujnują w naszym ziemskim życiu: również społecznym, politycznym. Wpisujemy się w ten wielki etos, wielką perspektywę Królestwa Niebieskiego, Królestwa Miłości, Królestwa Sprawiedliwości, Królestwa Bożej Łaski, Królestwa Bożego Trwania i Bożego Miłowania – zakończył abp Hoser.

Po homilii nastąpiły obrzędy koronacji obrazu: modlitwa dziękczynna abp Hosera, poświęcenie i nałożenie koron, okadzenie ukoronowanego obrazu.

Jako dziękczynienie za koronację obrazu odśpiewano pieśń „ Królowej Anielskiej”.

Jako dar duchowy parafianie złożyli deklaracje przystąpienia do dwóch nowych Kół Różańcowych: męskiego i żeńskiego, które swą modlitwą chcą wspierać działania Kościoła.

W czasie dziękczynienia Pani Katarzyna Łaniewska recytował wiersz Maryjny nawiązujący do ukoronowanego obrazu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych: Paweł Rupniewski wicestarosta powiatu otwockiego, Janusz Budny – wójt gminy Wiązowna, Witold Kwiatkowski –  wójt gminy Celestynów.

W imieniu parafian za koronację podziękowanie złożyli Joanna i Michał Królikowscy. Mszę Świętą uświetniła Orkiestra Koncertowa Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z solistami (kierownik artystyczny Grzegorz Mielimąka, dyrygent Marcin Ślązak). Muzycznie  Eucharystię wzbogacał również Borys Piotrowski – organista  z parafii św. Wawrzyńca. 

Zobacz galerię z uroczystości

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter