20 kwietnia
wtorek
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

George Weigel: raport Watykanu ujawnia, że McCarrick oszukiwał Jana Pawła II

Ocena: 0
308

„Raport Watykanu ujawnia, że McCarrick bezwstydnie oszukiwał papieża Jana Pawła II" - wyjaśnia w rozmowie z PAP George Weigel, amerykański teolog katolicki i biograf papieża. Zaznacza, że św. Jan Paweł II robił wszystko, by uzyskać prawdziwe informacje o McCarricku, ale te od amerykańskich biskupów okazały się niepełne.

Theodore McCarrick, fot. Andy Mettler / Copyright World Economic Forum / www.weforum.org / CC BY-SA 2.0/George Weigel, fot. wikimedia commons/domena publiczna, licencja/GFDL 1.2

W ubiegłym tygodniu Stolica Apostolska opublikowała raport na temat oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych b. kardynała Theodore'a McCarricka z USA. Dokument ukazuje przypadki zaniedbań i lekceważenia w Watykanie sygnałów, jakie napływały ze Stanów Zjednoczonych o zarzutach stawianych McCarrickowi, który przekonał o swej niewinności Jana Pawła II.

Czytaj także: Raport Sekretariatu Stanu w sprawie McCarricka

Ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick z USA, wydalony ze stanu kapłańskiego, w liście do ówczesnego sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza w 2000 r. zapewniał o swej niewinności i odrzucał zarzuty; list przeczytał papież - ogłosił Watykan.

George Weigel wskazuje, że „zbyt dużo medialnych doniesień na temat raportu w sprawie McCarricka uczyniło z 449-stronnicowego raportu o patologicznym kłamcy, seksualnym drapieżniku i mistrzu manipulacji akt oskarżenia papieża Jana Pawła II, którego Theodore McCarrick zmanipulował w celu realizacji swoich ambicji".

Jest to, jeśli mam być szczery, tandetne dziennikarstwo, po części jak się wydaje napędzane bieżącymi potrzebami, które mają niewiele wspólnego z wyjaśnianiem historii tej okropnej sprawy

- dodaje.

Jego zdaniem, „raport ujawnia, że McCarrick bezwstydnie oszukiwał Jana Pawła II". Weigel zaznacza, że raport Watykanu ujawnia, że „trzech amerykańskich biskupów udzieliło Janowi Pawłowi II niepełnej informacji o dawnej działalności McCarricka i że wyżsi rangą urzędnicy watykańscy również zostali wprowadzeni w błąd przez McCarricka i zmanipulowani przez niego".

W obliczu bardzo niejasnej sytuacji i sprzecznych rad, Jan Paweł II podjął, w dobrej wierze, decyzję, która okazała się błędną. Stanowczo nie była to decyzja mająca na celu przeoczenie przestępstw i grzechów popełnionych przez McCarricka – gdyż nie było wiarygodnych dowodów popełnienia tych przestępstw i grzechów w chwili, gdy McCarrick otrzymał nominację na arcybiskupa Waszyngtonu

- ocenia amerykański teolog.

Pytany, czy papież Jan Paweł II mógł wiedzieć o działaniach McCarricka, stwierdza, że „skąd mógł wiedzieć skoro żadna z ofiar McCarricka jeszcze się nie ujawniła". Według Weigla, św. Jan Paweł II „robił wszystko co mógł, by uzyskać informację, która doprowadziłaby go do prawdy o sytuacji, w której człowiek, który zasłużył się Kościołowi był oskarżany o bardzo niewłaściwe zachowanie, nie było niezbitych dowodów wskazujących na takie niewłaściwe zachowanie; a człowiek oskarżany o niewłaściwe zachowanie stanowczo zaprzeczał temu, kłamiąc papieżowi".

Informacje, jakie Jan Paweł II otrzymał od amerykańskich biskupów nie były tak pomocne jak mogły i powinny być. To nie była wina Jana Pawła II

- dodaje biograf papieża.

Weigel podkreśla również, że „w sprawie McCarricka popełniono wiele poważnych błędów", wskazując m.in. na błędy w systemie sprawdzania nowych biskupów.

System sprawdzania nowych biskupów powinien był ukazać McCarricka jako bardzo problematyczną osobowość w połowie lat siedemdziesiątych, zanim Jan Paweł II został wybrany papieżem. Biskupi amerykańscy powinni byli uczynić więcej w celu zbadania pogłosek o McCarricku, gdy zaczęły krążyć w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych

- ocenia teolog. Zaznacza, że nieustanne schlebianie Janowi Pawłowi II i wyższym rangą urzędnikom watykańskim przez McCarricka powinno zostać odczytane jako sygnał ostrzegawczy o jego szalonej ambicji".

Według Weigla, „kardynał Angelo Sodano i arcybiskup Giovanni Battista Re powinni byli zgodzić się z kardynałem Johnem O'Connorem, że w sytuacji pojawiających się sprzecznych informacji, roztropną decyzją byłoby nie przenosić McCarricka do Waszyngtonu, i powinni byli odradzić papieżowi powołania go na to stanowisko".

Innymi słowy, doszło do „awarii systemu" na masową skalę w sprawie McCarricka przez całe dziesięciolecia

- podsumowuje.

George Weigel jest amerykańskim teologiem, pisarzem i autorem słynnej biografii papieża Jana Pawła II pt. „Świadek nadziei". Został odznaczony papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice i polskim Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter