19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie trafi sutanna Benedykta XVI?

Ocena: 0
622

Tytularny kościół kardynała Josepha Ratzingera w Rzymie, Santa Maria Consolatrice, otrzyma tablicę upamiętniającą papieża Benedykta XVI.

fot. www.twitter.com

Arcybiskup Georg Gänswein poświęci ją w najbliższą niedzielę po uroczystej Mszy św., a także podaruje parafii sutannę papieża seniora – poinformowała diecezja rzymska. Joseph Ratzinger był kardynałem tytularnym parafii w dzielnicy Casal Bertone za stacją Tiburtina we wschodnim Rzymie i zawsze utrzymywał z nią bliskie więzi.

Ta moja wizyta w Santa Maria Consolatrice, pierwszej rzymskiej parafii, do której udałem się od czasu, gdy Pan zechciał mnie powołać na biskupa Rzymu, jest dla mnie w bardzo realnym i konkretnym sensie powrotem do domu. Pamiętam bardzo dobrze 15 października 1977 roku, kiedy objąłem w posiadanie ten mój tytularny kościół (….). Od tego momentu nasza wzajemna więź stawała się stopniowo coraz silniejsza, głębsza. Więź uczucia i przyjaźni, która naprawdę rozgrzała moje serce i do dziś je ogrzewa

– powiedział te słowa Benedykt XVI 18 grudnia 2005 roku, podczas swojej pierwszej wizyty jako papieża w rzymskiej parafii.

Szczególną więź łączącą parafię ze zmarłym 31 grudnia ubiegłego roku papieżem seniorem upamiętni tablica, która zostanie odsłonięta w najbliższą niedzielę, 19 marca, w uroczystość św. Józefa i tym samym w imieniny Josepha Ratzingera. Abp Georg Gänswein, który poświęci tablicę, był przez wiele lat prywatnym sekretarzem kardynała, a później papieża.

„Parafię łączy z papieżem Benedyktem więź emocjonalna i historyczna – wspomina proboszcz parafii ks. Luigi Lani i przypomniał:

„Zarówno w latach, kiedy był kardynałem tytularnym, jak i jako papież, zawsze utrzymywał relację sympatii, także poprzez liczne dary, które nam przekazał, a które wkrótce znajdą miejsce w pomieszczeniu, które urządzimy jako swoiste muzeum jemu poświęcone. Będzie wśród nich z pewnością sutanna, która zostanie nam ofiarowana w niedzielę 19 marca. W dniu św. Józefa kilka lat temu dostarczył też świecę wotywną do zapalenia Maryi Pocieszycielce. Podarował nam także piękny kielich i piuskę, kilka książek i cennych publikacji. Pewnego roku, w okresie Bożego Narodzenia, przekazał kwotę na potrzeby parafialnego Caritas. Są to drobne gesty, ale świadczące o wielkiej trosce”.

Sutanna papieża będzie częścią ekspozycji pamiątek po Benedykcie XVI. Będą tam również eksponowane zdjęcia z wizyt kard. Ratzingera w Santa Maria Consolatrice.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter