6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie chrzest, tam wolność

Ocena: 0
1674

Jak dobrze przeżyć jubileusz Chrztu Polski? – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z Ireną Świerdzewską

Z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem rozmawia Irena Świerdzewska

 

Jesteśmy szczególnym pokoleniem, bo możemy przeżywać jubileusz 1050-lecia chrześcijaństwa w wolnej Polsce. Na ile jest to święto państwowe, a na ile kościelne?

Jubileusz chrztu, a mówiąc precyzyjniej, rozpoczęcia procesu chrystianizacji, to przede wszystkim świadomość tego, że zostaliśmy wprowadzeni do wspólnoty chrześcijańskiej ludów i narodów Europy. W ten sposób zostaliśmy włączeni w zachodnią tradycję kultury chrześcijańskiej. To są nasze korzenie, z których wyrastamy jako wspólnota wiary, która poprzez chrzest Mieszka i potem misję chrystianizacyjną, prowadzoną zwłaszcza przez Dąbrówkę wśród państwa Polan, zrodziła owoce naszej przynależności do Kościoła. Ten proces jednocześnie ugruntował fundamenty naszego rodzącego się państwa.

 

Kumulacja całorocznych obchodów odbywa się właśnie w tych dniach. Jak Jubileusz może przełożyć się na życie Kościoła i społeczeństwa?

Obchody jubileuszowe, których centralny punkt to wydarzenia 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu, jako dziękczynienie za chrzest przyjęty przez Mieszka stają się okazją do duszpasterskiego ożywienia. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2013-2017 „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez chrzest i wiarę do świadectwa” ciągle pozwala nam powracać do korzeni chrztu świętego. Oczywiście, każda diecezja odrębnie realizuje swój program pogłębiający duchowość chrzcielną. W mojej archidiecezji od 6 czerwca ubiegłego roku, przez dziewięć kolejnych miesięcy, w każdej parafii przed Mszą Świętą odczytywana była w jedną z niedziel katecheza chrzcielna. Homilia koncentrowała się na źródle chrzcielnym, które zrodziło nas do nowego życia, a równocześnie wskazywała obowiązki wynikające z chrzcielnego przymierza z Jezusem i Kościołem. Chodziło nam o pogłębienie tej świadomości, stąd liczne sympozja, których szczytowym wydarzeniem był marcowy X Zjazd Gnieźnieński „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Świadectwem, które nas czeka, są Światowe Dni Młodzieży, kiedy goście z całego świata przybędą do nas, żeby także zaczerpnąć z tego bogatego dziedzictwa wiary, którym my żyjemy.

 

Czy Ksiądz Prymas widzi szczególne zadania dla nauczycieli i wychowawców, które stwarza Jubileusz?

Te szczególne zadania dotyczą każdego z nas ochrzczonych. Poprzez świadomość przyjętego chrztu chcemy żyć jeszcze bardziej wiarą i nieść świadectwo wiary. Równolegle z programem dziękczynienia, refleksji duszpasterskiego wysiłku Kościoła przygotowany został program katechez, przy współpracy ośrodków doskonalenia zawodowego nauczycieli z Poznania i Wielkopolski. Katechezy i projekty edukacyjne o chrzcie wysłane zostały do wszystkich ośrodków doskonalenia zawodowego Polsce.

 

Jak mamy przeżywać ten szczególny rok, żeby zaczerpnąć z niego jak najwięcej?

Myślę, że tak jak biskupi apelowali, kiedy wchodziliśmy w rok jubileuszowy. W Adwencie odczytywany był w kościołach list z konkretnymi zadaniami. Pokazywał szeroką perspektywę, przypominał, że Mieszko w czasie chrztu świętego przeżywał to samo doświadczenie, które my przeżywaliśmy podczas swojego chrztu. Z listu płynie mobilizacja do szukania tego, co jest fundamentem naszej wiary. Papież Franciszek w niedzielę Chrztu Pańskiego i w głoszonych katechezach mówił, by sięgać choćby do najprostszych elementów, np. zapoznać się z miejscem, w którym byliśmy ochrzczeni, z datą swojego chrztu, by świętować ten dzień. Nie dlatego, by był powód do kolejnej uroczystości, ale by podkreślać, że jest to nasza chrześcijańska konstytucja.

W czasie Zjazdu Gnieźnieńskiego odwoływaliśmy się do pięknego tekstu św. Jana Pawła II z „Millenium a Sobór”. Papież pisał: „Gdzie chrzest, tam wolność”, a więc pełna wolność chrześcijańska ludzi wyzwolonych w Chrystusie z grzechu, żyjących pięknem mocy Bożej. I o to chodzi w naszej rocznicy.

 

***
Transmisje obchodów:

Czwartek, 14 kwietnia

  • Godz. 17.20 Transmisja Mszy Świętej w archikatedrze gnieźnieńskiej z okazji 1050-lecia chrztu Polski – TVP 1, Telewizja Polonia i Telewizja Trwam

Piątek, 15 kwietnia

  • Godz. 11.55 Transmisja uroczystych obrad Zgromadzenia Narodowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – TVP 1 i TVP Info
  • Godz. 17.00 Msza Święta w archikatedrze poznańskiej – TVP Info i TV Trwam

Sobota, 16 kwietnia

  • Godz. 10.30 Na INEA Stadion w Poznaniu uroczyste rozpoczęcie Jubileuszowego Świętowania „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.
  • Godz. 13.45 Transmisja Mszy Świętej – TVP 1, TV Polonia i TV Trwam

Niedziela, 17 kwietnia

  • Godz. 13.00 Transmisja Mszy Świętej w archikatedrze poznańskiej – TV Polonia

rozmawiała Irena Świerdzewska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 16 (550), 17 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter