29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja wspomina "ojca bezdomnych"

Ocena: 0
814

W 10. rocznicę śmierci kapucyna Abbé Pierre – ojca Piotra – w całej Francji wspominano jego postać. „ojciec bezdomnych” zmarł 22 stycznia 2007 roku w wieku 94 lat. Wczoraj w Esteville, nieopodal Rouen, zorganizowano marsz z centrum Abbé Pierra na miejscowy cmentarz, gdzie znajduje się jego grób.

fot. Wikipedia.org

Po południu w kościele w Esteville sprawował Mszę św. arcybiskup Rouen, Dominique Lebrun. W kazaniu określił zmarłego przed 10 laty zakonnika jako „wagabundę miłości” i „olbrzyma Caritasu”.

Abbé Pierre pamiętali też związkowcy, naukowcy i eksperci. Zgromadzili się w paryskiej giełdzie z zamiarem opracowania programu gospodarczego i socjalnego, który powinien stanowić „inspirację” dla kandydatów na przyszłego prezydenta Francji. Ustępujący prezydent, socjalista Francois Hollande wspominał Abbé Pierra jako “stawiającego opór, brata ubogich i prowokatora pokoju”.

Okolicznościowe spotkania w 10. rocznicę śmierci Abbé Pierra zorganizowano w całej Francji. Założona przez niego fundacja pracy dla bezdomnych zaapelowała do Francuzów aby nie ustawali w staraniach na rzecz tworzenia godnych człowieka warunków mieszkania dla wszystkich ludzi. To m.in. dzięki działaniom ”ojca bezdomnych” we Francji uchwalono ustawę, na mocy której każdy może sądownie dochodzić prawa do mieszkania.

W ankietach popularności kapucyn Abbé Pierre był latami najbardziej lubianym Francuzem, również po śmierci. Tę szczupłą postać w baskijskim berecie, z białą brodą, w grubych rogowych okularach i z laseczką, znał każdy Francuz. Swój pierwszy apel o pomoc dla bezdomnych ogłosił w Radio Luxemburg zimą 1953-1954 roku. Na apel odpowiedziano nieoczekiwanie wielkimi sumami pieniędzy.

Przez wszystkie lata swego życia Abbé Pierre angażował się w pomoc ubogim i zepchniętym na margines społeczny. Pomagał bezdomnym, byłym więźniom, psychicznie chorym, zarażonym AIDS. Za to swoje zaangażowanie był wielokrotnie odznaczany. Dwukrotnie jego kandydaturę przedstawiano do Pokojowej Nagrody Nobla. "Decydujący dla jego wiarygodności był fakt, że prowadził bardzo ubogi styl życia i wszystkie wolne od zajęć chwile spędzał we wspólnotach Emmaus lub z ludźmi żyjącymi w slumsach.

***

Brat Piotr (Henry Grouès) urodził się w 1912 r. w Lyonie w rodzinie przemysłowców. W wieku 19 lat wstąpił do zakonu kapucynów. W 1939 r. opuścił klasztor i został księdzem diecezjalnym w Grenoble. Podczas wojny walczył w ruchu oporu pod pseudonimem "abbé Pierre" (brat Piotr). W latach 1945-51 był gaullistowskim posłem do parlamentu. Jak wykazują badania opinii publicznej, abbé Pierre od 1993 r. jest najbardziej szanowanym obywatelem Francji.

Z jego inicjatywy w 1949 r powstała pierwsza wspólnota Emmaus dająca schronienie bezdomnym, a w cztery lata później pierwszy "azyl dla biednych". Od tego czasu bardzo szybko została rozbudowana szeroka sieć placówek, które zapewniają dach nad głową i utrzymanie bezdomnym oraz każdemu, kto z różnych powodów znalazł się poza nawiasem społeczeństwa. "Towarzyszy Emmaus" nie pyta się o przeszłość, rasę, narodowość, wyznanie, umożliwia się im natomiast życie z własnej pracy, polegającej m.in. na zbieraniu rzeczy niepotrzebnych innym, odnawianiu ich i sprzedawaniu - głoszą zasady wspólnoty. Zarobione w ten sposób pieniądze są źródłem ich utrzymania.

Wspólnota Emmaus skupia dziś ponad 350 grup w 42 krajach. Latem niektóre z nich zapraszają ochotników, którzy w zamian za jedzenie i mieszkanie pracują w czasie wakacji na rzecz miejscowych wspólnot. W krajach na drodze rozwoju organizują programy edukacyjne, zaopatrzenie w wodę dla mieszkańców oraz angażują się w walkę z AIDS/HIV.

Pierwsza Wspólnota Emmaus w Europie środkowo-wschodniej powstała w 1996 r. w Polsce, w Krążnicy Jarej koło Lublina.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter