22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja: w tym roku więcej neoprezbiterów

Ocena: 4.7
189

Kościół we Francji będzie miał w tym roku 105 nowych kapłanów. Ta liczba dodaje nam otuchy, tym bardziej, że w roku ubiegłym neoprezbiterów było zaledwie 88 – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Bertrand Lacombe, który w imieniu episkopatu zaprezentował tegoroczne dane. Zastrzegł, że wyższa liczba święceń w tym roku, nie powstrzymuje jeszcze ogólnej tendencji spadkowej. W ciągu minionych 10 lat wyniosła ona 25 proc.

cathopic

73 neoprezbiterów to księża diecezjalni, najwięcej, bo 9, w diecezji Fréjus-Toulon. Pozostali to członkowie zgromadzeń i wspólnot. W tej grupie najwięcej, bo 9, pochodzi z tradycyjnej Wspólnoty św. Marcina.

Abp Lacombe zauważa, że nowi kapłani są podobni do swych rówieśników, którzy w tym roku o wiele liczniej niż w latach ubiegłych przystąpili do chrztu dorosłych. Wyróżnia ich szczególna wrażliwość na piękno liturgii. „Chcą, by była dobrze przygotowana, zależy im na jakości kazań. Jest to bardzo obiecujące” – uważa przedstawiciel Episkopatu.

Dodaje zarazem, że Kościół we Francji musi się zaangażować w promocję powołań. „Trzeba ponownie skupić się na tym, co kapłan wnosi do wspólnoty, na głoszeniu Ewangelii, na Eucharystii i posłudze duszpasterskiej” – mówi metropolita Auch. Jego zdaniem diecezje, w których brakuje kapłanów, muszą się uczyć od tych, gdzie działa dobre duszpasterstwo powołań. Warto pomagać młodym w rozeznaniu czy współpracować z rodzicami, aby potrafili towarzyszyć dzieciom, gdy rodzi się w nich powołanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter