17 grudnia
poniedziałek
Olimpii, Lazarza, Floriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja: pomnik Jana Pawła II zostanie sprzedany Kościołowi?

Ocena: 0
811

Aby zachować krzyż na pomniku Jana Pawła II w Ploërmel i zakończyć trwającą od 10 lat polemikę wokół monumentu, merostwo tej miejscowości w Bretanii przychyla się do możliwości sprzedaży pomnika diecezji, która postawi go na terenie należącym do Kościoła – ujawnia tygodnik „Famille chrétienne”.

fot. pixabay.pl

Po decyzji Rady Stanu z 25 października, zobowiązującej mera Ploërmel do usunięcia w ciągu sześciu miesięcy krzyża wieńczącego monument, trwają negocjacje między merostwem a diecezją Vannes, mające na celu zachowanie monumentu w całości.

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie sprzedaż dzieła Zuraba Ceretelego Kościołowi i ustawienie go na prywatnym terenie katolickiej szkoły średniej. – Trochę przesuniemy pomnik i konflikt się zakończy – tłumaczy mer Patrick Le Diffon dziennikowi „Le Figaro”, dodając, że monument mógłby stanąć obok budynku administracyjnego gimnazjum Najświętszego Serca (Sacré–Cœur).

Aby uniemożliwić dalsze kroki prawne przeciwko obecności pomnika, zostanie on sprzedany diecezji. – Bo gdybym go podarował, ktoś mógłby mnie oskarżyć o ukrytą dotację dla Kościoła katolickiego – podkreśla Le Diffon.

Ordynariusz diecezji Vannes bp Raymond Centène po orzeczeniu Rady Stanu przyznał, że istnieją dwa wyjścia zachowania pomnika w całości: przeniesienie go w inne miejsce lub wykupienie terenu publicznego, na którym on stoi, przez osobę prywatną. I choć pierwsza możliwość wydaje się być już przesądzona, to pozostają jeszcze do wykonania procedury administracyjne. Dlatego sprawa nie zakończy się wcześniej niż w lutym 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -