4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja: Episkopat zaniepokojony projektem zmian w ustawie bioetycznej

Ocena: 0
489

„Żadna istota ludzka nie może traktować innej jak przedmiot”– piszą francuscy biskupi odnosząc sie do zmian we francuskiej ustawie bioetycznej, w której zapisano m.in. dostęp do zapłodnienia in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Projekt ustawy został przyjęty miażdżącą liczbą głosów przez niższą izbę francuskiego parlamentu, teraz ma być dyskutowany w senacie. Biskupi wskazują, że nowa ustawa bioetyczna w ogóle nie bierze pod uwagę dobra dziecka.

Fot. pixabay.com/CCO

Zapowiedź rewizji zmian w ustawie bioetycznej już w październiku 2019 roku wywołał masowe protesty Francuzów. Przypomniano wówczas, że nie można podejmować decyzji, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami dla przyszłości oraz kierować jedynie prawem rynku i brać pod uwagę tylko zapotrzebowania współczesnego społeczeństwa.

Kolejnym krokiem protestu była publiczna debata francuskich biskupów na ten temat zorganizowana w Kolegium św. Bernarda, transmitowana przez telewizję KTO i wszystkie kościelne sieci społecznościowe. Obecnie Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji wydała oświadczenie, w którym przestrzega ustawodawców przed lekceważeniem etyki i przypomina o dobru dziecka.

Biskupi wskazują trzy krytyczne punkty nowej ustawy. Podkreślają, że ustalenie zasad tzw. planu rodzicielskiego, według, których każdy ma prawo do dziecka, absolutyzuje pragnienie posiadania potomstwa kosztem dobra i potrzeb dziecka. Za „niewiarygodną” uznali też propozycję legalizacji pochodzenia dziecka bez ojca i przodków ze strony ojca oraz legalizacji macierzyństwa na podstawie zwykłej deklaracji woli u notariusza bez faktycznej ciąży noszonej przez kobietę. Wezwali, by klauzulą sumienia objąć wszystkich, w tym notariuszy, którzy nie chcą w tym uczestniczyć. Po trzecie, zdaniem biskupów, proponowane rozszerzenie diagnostyki preimplantacyjnej otwiera drogę do zwiększenia selekcji dzieci nienarodzonych i wprowadza liberalną eugenikę.

Biskupi podziękowali też tym parlamentarzystom, którzy pracują nad wprowadzeniem do tekstu ustawy klarowności i zdrowego zmysłu etycznego w kwestii człowieka. Zachęcili zarazem zaniepokojonych obywateli do ujawnienia swych zastrzeżeń i wyrażenia swych poglądów. Okazją ku temu może być kolejna manifestacja zaplanowana w Paryżu 19 stycznia, która otrzymała wsparcie francuskich biskupów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter