30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja: Episkopat zaniepokojony projektem zmian w ustawie bioetycznej

Ocena: 0
886

„Żadna istota ludzka nie może traktować innej jak przedmiot”– piszą francuscy biskupi odnosząc sie do zmian we francuskiej ustawie bioetycznej, w której zapisano m.in. dostęp do zapłodnienia in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Projekt ustawy został przyjęty miażdżącą liczbą głosów przez niższą izbę francuskiego parlamentu, teraz ma być dyskutowany w senacie. Biskupi wskazują, że nowa ustawa bioetyczna w ogóle nie bierze pod uwagę dobra dziecka.

Fot. pixabay.com/CCO

Zapowiedź rewizji zmian w ustawie bioetycznej już w październiku 2019 roku wywołał masowe protesty Francuzów. Przypomniano wówczas, że nie można podejmować decyzji, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami dla przyszłości oraz kierować jedynie prawem rynku i brać pod uwagę tylko zapotrzebowania współczesnego społeczeństwa.

Kolejnym krokiem protestu była publiczna debata francuskich biskupów na ten temat zorganizowana w Kolegium św. Bernarda, transmitowana przez telewizję KTO i wszystkie kościelne sieci społecznościowe. Obecnie Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji wydała oświadczenie, w którym przestrzega ustawodawców przed lekceważeniem etyki i przypomina o dobru dziecka.

Biskupi wskazują trzy krytyczne punkty nowej ustawy. Podkreślają, że ustalenie zasad tzw. planu rodzicielskiego, według, których każdy ma prawo do dziecka, absolutyzuje pragnienie posiadania potomstwa kosztem dobra i potrzeb dziecka. Za „niewiarygodną” uznali też propozycję legalizacji pochodzenia dziecka bez ojca i przodków ze strony ojca oraz legalizacji macierzyństwa na podstawie zwykłej deklaracji woli u notariusza bez faktycznej ciąży noszonej przez kobietę. Wezwali, by klauzulą sumienia objąć wszystkich, w tym notariuszy, którzy nie chcą w tym uczestniczyć. Po trzecie, zdaniem biskupów, proponowane rozszerzenie diagnostyki preimplantacyjnej otwiera drogę do zwiększenia selekcji dzieci nienarodzonych i wprowadza liberalną eugenikę.

Biskupi podziękowali też tym parlamentarzystom, którzy pracują nad wprowadzeniem do tekstu ustawy klarowności i zdrowego zmysłu etycznego w kwestii człowieka. Zachęcili zarazem zaniepokojonych obywateli do ujawnienia swych zastrzeżeń i wyrażenia swych poglądów. Okazją ku temu może być kolejna manifestacja zaplanowana w Paryżu 19 stycznia, która otrzymała wsparcie francuskich biskupów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter