17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: życie wymaga ochrony na każdym jego etapie

Ocena: 5
451

W niedzielę, po modlitwie Anioł Pański papież przypomniał, że 7 lutego we Włoszech obchodzony jest Dzień dla Życia. Zaznaczył, że współczesnym społeczeństwom należy pomóc w uzdrowieniu ze wszystkich ataków na życie i podkreślił, że powinno być ono chronione na każdym etapie, od narodzin do naturalnej śmierci. Franciszek przyznał również, że z niepokojem śledzi sytuację w Birmie. Mieszkańców tego kraju zapewnił o swojej bliskości, modlitwie i solidarności.

Fot. pixabay.com/CCO

Ojciec Święty zaapelował o zwrócenie uwagi na trudną sytuację nieletnich migrantów, szczególnie tych, którzy przebywają w nieludzkich warunkach na tzw. „szlaku bałkańskim”.

Jest ich bardzo wielu! Niestety, wśród tych, którzy z różnych powodów są zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny, zawsze są dziesiątki samotnych dzieci i ludzi młodych, bez rodzin, narażonych na wiele niebezpieczeństw. W ostatnich dniach dotarły do mnie informacje o dramatycznej sytuacji osób znajdujących się na tak zwanym «szlaku bałkańskim». Ale są oni na wszystkich «trasach». Sprawmy, aby tym delikatnym i bezbronnym istotom nie zabrakło należytej opieki i preferencyjnych kanałów humanitarnych

– zaznaczył papież.

Modlę się, aby ci, którzy piastują odpowiedzialne stanowiska, ze szczerą chęcią oddali się na służbę dobru wspólnemu, krzewiąc sprawiedliwość społeczną i stabilność państwową, na rzecz harmonijnego współistnienia

– podkreślił Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty wspomniał o obchodzonym 8 lutego Dniu Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi. Przypada on w liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy, która doświadczyła upokorzenia i cierpienia niewolnictwa.

Pracujmy na rzecz gospodarki, która nie sprzyjałaby, choćby pośrednio, temu nikczemnemu procederowi, to znaczy takiej, która nigdy nie zamienia mężczyzn i kobiet w towar, w przedmioty, ale zawsze traktuje ich podmiotowo

– zaapelował papież.

Czytaj także: Św. Józefina Bakhita - patronka ofiar handlu ludźmi

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty przypomniał, że w niedzielę 7 lutego we Włoszech obchodzony jest Dzień dla Życia. Zaznaczył, że współczesnym społeczeństwom należy pomóc w uzdrowieniu ze wszystkich ataków na życie i podkreślił, że powinno być ono chronione na każdym etapie, od narodzin do naturalnej śmierci. Franciszek podkreślił, że obecnie we Włoszech panuje „zima demograficzna”, a przyszłość kraju jest zagrożona. Zachęcił do modlitwy o nastanie nowej „wiosny demograficznej” pełnej dzieci i rodzin.

To już 43. edycja tego wydarzenia, zainicjowanego przez Konferencję Episkopatu Włoch (CEI).

Musimy szerzyć kulturę życia, wspierając tych, którzy jej bronią. Ci, którzy ponoszą większą odpowiedzialność, muszą skupić się również na poziomie legislacyjnym

– podkreśla abp Tarentu Filippo Santoro, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Problemów Społecznych, Pracy i Pokoju.

Biskupi piszą w swoim przesłaniu na 43. narodowy „Dzień dla Życia”, że „dwumian «wolność i życie» jest nierozdzielny. Stanowi on owocne i radosne przymierze, które Bóg wpisał w duszę ludzką, aby mogła ona być naprawdę szczęśliwa”. Dlatego powiedzenie „tak” życiu okazuje się być naturalnym „spełnieniem wolności, która może zmienić historię – dodają włoscy hierarchowie. – Każdy człowiek zasługuje na to, by się urodzić i istnieć”.

Niestety, w naszych czasach dar życia jest lekceważony, nie ma dla niego odpowiedniego szacunku

– stwierdza abp Filippo Santoro.

Chodzi właśnie o to, aby zrozumieć właściwy sposób korzystania z wolności. Wolność i życie są największymi darami, jakie otrzymaliśmy. Ale wolność służy temu, aby pomóc nam wzrastać w tym, co nadaje sens naszemu życiu. Dlatego życie musi być szanowane we wszystkich swoich wymiarach: od poczęcia do naturalnego końca. Wolność to nie zachcianki, to niepoddawanie się swoim popędom. Powtarzam, że jest to kwestia przede wszystkim kultury: musimy zacząć traktować życie jako wartość, a nie jako dobro konsumpcyjne. Jeśli uznam życie za wartość, to nie mogę nim dysponować, jak mi się podoba. Jeśli jednak potraktuję je jako dobro konsumpcyjne, wtedy zostaje zmaterializowane i sprowadzone do poziomu cywilizacji marnotrawstwa, którą często potępia papież Franciszek. Musimy wykorzystać wszystkie środki, jakimi dysponujemy, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, aby zapoczątkować prawdziwą kulturę życia.

– zaapelował hierarcha.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter