19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek złożył kondolencje po śmierci kard. Lehmanna

Ocena: 0
324

Franciszek złożył kondolencje po śmierci kard. Karla Lehmanna, biskupa seniora Moguncji. W telegramie skierowanym na ręce biskupa Moguncji Petera Kohlgrafa papież podkreślił, że Zmarły jako teolog, biskup i przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec "głosząc orędzie Chrystusa zawsze towarzyszył ludziom w ich drodze, ponad granicami wyznań, przekonań i krajów tak aby poszukiwać tego co łączy". Kardynał zmarł 11 marca w swym domu w Moguncji. 16 maja skończyłby 82 lata.

fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT

Jak czytamy w telegramie papież ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci kard. Lehmanna i zapewnia wszystkich wiernych diecezji o swojej głębokim współczuciu i modlitwie za Zmarłego, którego "Bóg wezwał do siebie po ciężkiej chorobie i cierpieniach".

"W jego wieloletniej pracy jako teologa i biskupa, a także jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Lehmann kształtował życie Kościoła i społeczeństwa. Jego intencją było zawsze aby być otwartym na problemy i wyzwania naszych czasów oraz głoszenie orędzia Chrystusa, które udziela odpowiedzi i wskazówek, tak aby towarzyszyć ludziom w ich drodze, ponad granicami wyznań, przekonań i krajów tak aby poszukiwać tego co łączy" – napisał papież zaznaczając, że "Jezus, Dobry Pasterz ofiarowuje swoim wiernym sługom zbawienie i pełnię życia w Królestwie Niebieskim".

Na zakończenie udzielił wszystkim pogrążonym w żałobie Apostolskiego Błogosławieństwa.

Kard. Karl Lehmann zmarł 11 marca w Moguncji. 16 maja skończyłby 82 lata. Od początku października 1983 r. do przejścia na emeryturę w wieku 80 lat w maju 2016 r., a więc przez niemal 33 lata, kard. Lehmann był biskupem Moguncji, a przez ponad 20 lat (1987-2008) przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemieckich.

Od września ub. roku ten wybitny teolog i wieloletni przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich cierpiał na skutek przebytego udaru i wylewu krwi do mózgu.

Był wielkim przyjacielem Polski, wielokrotnie dawał temu wyraz, przy różnych okazjach odwiedzał nasz kraj. W liście do Episkopatu Polski z okazji przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. pisał, że rozszerzenie UE stanowi „zwieńczenie procesu odzyskiwania wolności i wspólnoty w Europie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter