2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek wspomina królową Elżbietę II

Ocena: 0
618

Śmierć królowej Elżbiety głęboko zasmuciła papieża Franciszka. Pisze o tym w telegramie kondolencyjnym, przesłanym wczoraj wieczorem na ręce nowego króla Karola III. Zmarła monarchini kilkakrotnie gościła w Watykanie, po raz pierwszy w 1951 r. za pontyfikatu Piusa XII, jeszcze przed objęciem tronu. Jej królowanie przypadło na okres pontyfikatów siedmiu papieży.

Fot. VaticanMedia

Składając wyrazy współczucia Karolowi III, członkom rodziny królewskiej, a także mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa i Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Franciszek przyłącza się do modlitw o wieczny odpoczynek dla zmarłej Królowej i wyraża uznanie dla jej niestrudzonej służby dla kraju i wspólnoty narodów, a także dla jej niezłomnego świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa i mocnej nadziei w Jego obietnice. Papież zapewnia też o swej modlitwie o Bożą pomoc dla nowego króla w wypełnianiu jego zaszczytnych obowiązków.

Podczas swego długiego życia Elżbieta II spotkała w sumie pięciu papieży, w tym czterech jako królowa. Pierwszym papieżem, który podejmował ją w tym charakterze, był Jan XXIII w 1961 r.

Wasza obecność w Watykanie jest najszczęśliwszym uwieńczeniem całej serii świadectw wzajemnej przyjaźni, którą naznaczone są wzajemne relacje między Zjednoczonym Królestwem i Stolicą Apostolską

- witał Jan XXIII królową brytyjską w Watykanie.

Jan Paweł II spotkał się z królową Elżbietą II trzykrotnie, dwa raz podejmował ją w Watykanie. Po raz pierwszy w 1980 r. Mówił wtedy m.in.:

W osobie Waszej Wysokości oddaję hołd chrześcijańskiej historii Waszego narodu, a także jego osiągnięciom kulturowym. Ideały wolności i demokracji, zakorzenione w waszej przeszłości, pozostają wyzwaniem dla każdego pokolenia prawych obywateli waszej ziemi. W tym stuleciu wasz naród wielokrotnie starał się bronić tych ideałów przed agresją. Modlę się, aby te wielkie ideały były skutecznie zagwarantowane dla przyszłych pokoleń.

Z Benedyktem XVI królowa Elżbieta spotkała się w Edynburgu w 2010 r. podczas podróży apostolskiej do Wielkiej Brytanii z okazji beatyfikacji Johna Henry’ego Newmana. Po raz ostatni zmarła wczoraj królowa gościła w Watykanie w 2014 r. Podejmował ją wówczas papież Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter