20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek w Loppiano: Budujcie kulturę spotkania i globalnej cywilizacji przymierza

Ocena: 0
3850

W przeżywanej obecnie przemianie dziejowej trzeba starać się nie tylko o spotkanie między osobami, kulturami i narodami, o przymierze między cywilizacjami, ale także o to, aby wspólnie sprostać doniosłemu wyzwaniu budowania wspólnej kultury spotkania, globalnej cywilizacji przymierza.

fot. PAP/EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Zachęcił do tego Franciszek w przemówieniu do członków Focolari podczas wizyty w ich Miasteczku Międzynarodowym w Loppiano koło Florencji.

Ojca Świętego, który przybył do Loppiano śmigłowcem z Nomadelfii, która była pierwszym etapem jego kilkugodzinnej podróży po Włoszech, powitali na miejscu biskup Fiesole - diecezji, do której należy to miasteczko - Mario Meini i przewodnicząca ruchu Maria Voce. Następnie po krótkiej modlitwie w sanktuarium Matki Bożej "Theotokos" papież spotkał się na dziedzińcu przed świątynią z członkami ruchu Focolare.

Tutaj powitała go M. Voce, która w obszernym przemówieniu przedstawiła zarówno działalność i charyzmat tego ruchu, jak i samo Loppiano, zamieszkane obecnie przez około 850 osób z 65 krajów. Podkreśliła, że jest ono swoistym laboratorium życia, szkołą, w której ludzie ci ćwiczą się do budowania jedności w różnorodności.

Wcześniej przypomniała, że 4 października 2014 miasteczko to świętowało swe 50-lecie i z tej okazji papież skierował do nich przesłanie wideo, w którym życzył „spoglądania zawsze przed siebie i podążania ku wysokim celom z ufnością, odwagą i wyobraźnią”. Podkreśliła, że fokolaryni starają się wcielać w życie te słowa i zawsze pielęgnowali wypowiedziane wówczas pożegnanie-życzenie, które obecnie się spełnia: „Do zobaczenia”.

Wspomniała również o licznych członkach Ośrodka Ruchu, przybyłych na to spotkanie z różnych stron Włoch i z zagranicy. Wymieniła przy tym obecne tam niektóre osobistości kościelne i świeckie, wśród nich „naszego przyjaciela” – mnicha buddyjskiego Luce Ardente (Płonąca Światło), bp. Mario Meiniego, kard. Giuseppe Betoriego, burmistrz Giulię Mugnai i innych gości.

M. Voce zaznaczyła, że Loppiano jest swego rodzaju „pierwowzorem” 24 innych podobnych miasteczek rozsianych po całym świecie, w różnych kontekstach społecznych i kulturalnych, np. w Stanach Zjednoczonych, na Filipinach, w Niemczech, Brazylii, Argentynie itd. „Obecnie niepokoi nas los miasteczka w Kamerunie z powodu trwającego tam konfliktu” – dodała przewodnicząca.

Wyjaśniła, że żyją tu stali mieszkańcy, ale wielu innych przebywa w miasteczku około roku, po czym wracają w swe strony rodzinne, „niosąc w swych umysłach i sercach pewność, że zjednoczony świat jest możliwy, angażując się w dalsze urzeczywistnianie tej misji w swych krajach”.

Wśród owych mieszkańców „tymczasowych” są rodziny żyjące w „Szkole Loreto”, w której uczą się zakorzeniać miłość ludzką w Bożej; młodzi, czujący powołanie do poświęcenia całego swego życia Bogu i przygotowujący się do wstąpienia do różnych „focolari” (ognisk) na całym świecie; kapłani, seminarzyści i osoby konsekrowane z pięciu kontynentów w celu pogłębiania i przeżywania tu wspólnotowej duchowości charyzmatu ruchu, aby także dzięki nim Kościół stawał się coraz bardziej „domem i szkołą wspólnoty”; „gen”, czyli młodzi pragnący odkrywać znaczenie Ewangelii jako kompasu własnego życia i pokazywać swym rówieśnikom ten horyzont oraz „wolontariusze” i „wolontariuszki Boga”, a więc świeccy, którzy przybywają tu, aby formować się jako „pokój czyniący” i „apostołowie dialogu”, aby następnie znów włączać się w społeczeństwo w celu przemieniania go od środka.

M. Voce wspomniała też o istniejącym od ok. 10 lat w Loppiano Instytucie Uniwersyteckim "Sophia", ustanowionym przez Stolicę Apostolską. Ucieleśnia on inne wielkie marzenie założycielki ruchu – Chiary Lubich: oparcia poszukiwania prawdy na dwóch podstawowych fundamentach, czyli na dialogu i wzajemności oraz na łączeniu myśli i życia w celu przezwyciężania dzielenia się wiedzy i zbudowania mocnych podstaw akademickich pod kulturę jedności.

Przewodnicząca ruchu zaznaczyła ponadto, że od 2006 miasteczko to jest też kolebką „Polo Lionello Bonfanti”, będącego punktem odniesienia dla ponad 200 instytucji włoskich, które przystąpiły do projektu Gospodarka Wspólnoty, „który ty, Ojcze święty, dobrze znasz”. Ich celem jest przyczynianie się do budowania w wymiarach światowych społeczeństwa bardziej równego, bez potrzebujących.

Mówczyni wspomniała również o szeregu innych inicjatywach i instytucjach zrodzonych w łonie Focolare, dodając, że do Loppiano przybywa rocznie ok. 35 tys. gości. Chcą oni przez kilka dni lub choćby kilka godzin „dzielić nasze życie” a „my pragniemy, aby ten, kto odwiedza to miasto, znalazł tu dom, rodzinę i matkę ,czyli Maryję”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter