13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek: chrześcijaństwo bez pokory upadnie

Ocena: 4.6
1434

"Prawdziwy pasterz, czy to kapłan, biskup, papież, kardynał - kimkolwiek jest, jeśli nie stanie się maluczkim, nie będzie pasterzem” – powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ojciec Święty, podkreślił, że liturgia dzisiejszego dnia (Iz 11, 1-10; Łk 10, 21-24) odnosi się do rzeczy małych. Pierwsze czytanie z księgi proroka Izajasza mówi,, „Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści odrośl z jego korzenia. I spocznie na niej Duch Pański”.

Papież Franciszek powiedział, że Słowo Boże wychwala to, co jest maluczkie, cytując słowa Jezusa : „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”.

„We wspólnocie chrześcijańskiej, w której wierni, kapłani, biskupi nie podążają drogą małości, pokory brakuje przyszłości, upadnie. Widzieliśmy to w wielkich projektach historii: chrześcijanach, którzy starali się narzucić siłą, wielkością, osiągnięciami.  Ale królestwo Boże wyrasta z małego, zawsze w maluczkim, małym nasieniu, nasieniu życia”  – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślił, że Duch Święty zawsze kieruję się tym co małe i nie może wejść do wielkich, pysznych czy samowystarczalnych. Ojciec Święty mówił również, że teologami „nie są ci, którzy wiedzą wiele o teologii”, których można by nazwać „encyklopedystami” teologii. Teologię uprawia się na kolanach, będąc pokornymi.

Następnie papież wskazał, że Duch Święty zawsze wybiera to, co małe, nie może wejść do wielkich, pysznych, samowystarczalnych. Papież zauważył ponadto, że teologami „nie są ci, którzy wiedzą wiele o teologii”, których można by nazwać „encyklopedystami” teologii. Natomiast teologię uprawia się na kolanach, będąc pokornymi.

Papież zaznaczył, że „prawdziwy pasterz, czy to kapłan, biskup, papież, kardynał - kimkolwiek jest, jeśli nie stanie się maluczkim, nie będzie pasterzem” Musi do dotyczyć wszystkich. „Począwszy od tego, który ma funkcję, która wydaje się najważniejsza w Kościele, do ubogiej starszej pani, która w ukryciu pełni uczynki miłosierdzia” - podkreślił Franciszek

Ojciec święty, zwrócił uwagę, że droga pokory nie jest małodusznością, zamknięciem w sobie i nie jest strachem. Powiedział, że jest zupełnie przeciwnie „małość jest wielka” i jest podejmowaniem ryzyka prowadząc do wielkoduszności, daje nam możliwość wyjścia poza siebie, wiedząc o tym, że Bóg daje wielkość.

Ojciec Franciszek zacytował zdanie św. Tomasz z Akwinu, który polecał, by nie bać się rzeczy wielkich, i odważnie iść naprzód, nie zapominając o rzeczach najmniejszych. „Chrześcijanin zawsze wychodzi od małości. Jeśli w mojej modlitwie czujesz się mały, ze swoimi ograniczeniami, grzechami, jak ten celnik, który ze wstydem modlił się z tyłu świątyni: «Boże, miej litość dla mnie, grzesznika» pójdziesz naprzód. Ale jeśli myślisz, że jesteś dobrym chrześcijaninem i będziesz się modlił, jak ów faryzeusz, który nie wyszedł usprawiedliwiony: «Dziękuję ci, Boże, bo jestem wspaniały». Nie, dziękujemy Bogu za to, że jesteśmy maluczcy – zaznaczył papież.

Kończąc homilię Franciszek, przyznał, że lubi słuchać spowiedzi dzieci, które są konkretne, a jest to konkretność tych, którzy są maluczkimi i takimi się czynią. Wyznają swe grzechy modląc się jednocześnie o dar Ducha Świętego, aby nie bać się rzeczy wielkich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter