1 kwietnia
sobota
Teodory, Grazyny, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek uczy doceniać małżeństwo i rodzinę

Ocena: 0
495

„Nie możemy przestać głosić ideału małżeństwa. Zaprzestanie tego byłoby brakiem szacunku dla młodych pokoleń”. W rozmowie z Radiem Watykańskim zwraca na to uwagę Gabriela Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia komentując opublikowany 26 grudnia przez papieża Franciszka list do małżonków na całym świecie.

Fot. pixabay.com/CCO

Gabriela Gambino przypomina, że trzeba przekierowania duszpasterstwa, ponieważ zbyt często mówimy, że rodzina jest dobrem Kościoła, ale nie potrafimy tego przekuć w praktykę. Zauważa także, że Ojciec Święty napisał list pełen czułości i miłości, w którym w piękny sposób podkreślił znaczenie sakramentu małżeństwa.

Zobacz też: Papież do małżonków: miłość na zawsze jest możliwa (list na Rok "Rodzina Amoris Laetitia")

Piękno tego daru, który tak trudno przekazać dziś młodzieży polega na obecności Jezusa w naszych rodzinach i naszej codzienności. Swym listem papież delikatnie wchodzi w naszą codzienność, bierze nas prawie za rękę, żebyśmy nie czuli się sami na tej drodze

– podkreśla Gambino. Przypomina, że Franciszek zrobił wiele, by ludzie odkryli łaskę sakramentu małżeństwa, a Kościół docenił ten wymiar życia w swoim duszpasterstwie.

Powiedziałabym, że ostatnie pięć lat to znaczące ożywienie duszpasterstwa rodzin na całym świecie. Po czasie konfrontacji doktrynalnych przeszliśmy do konkretnego działania. Odpowiadając na zachętę Papieża Franciszka nasza dykasteria przygotowała wiele materiałów pomocniczych dla diecezji i parafii, które, z duszpasterską kreatywnością, pomagają przełożyć adhortację «Amoris laetitia» na konkret życi

- mówi papieskiej rozgłośni podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Najnowszy list papieża do małżonków będzie kolejnym wspaniałym narzędziem przygotowań do Światowego spotkania Rodzin, które odbędzie się już za pół roku. Pomaga on w zrozumieniu tego, czym jest małżeństwo i rodzina i jakie wyzwania przed nimi stoją we współczesnym świecie. Zachęcam do wczytania się w papieski list, który jest bardzo inspirujący. W minionych latach zrobiono już wiele, a można jeszcze więcej, by towarzyszyć małżonkom, wspierać szczególnie rodziny w trudnościach, narzeczonych chcących budować swój związek na Bogu. W ruch puszczony został proces prawdziwej duszpasterskiej kreatywności, który buduje większą komunię między pasterzami i rodzinami ucząc ich bardziej nawzajem się słuchać oraz pozwala bardziej docenić w Kościele rolę małżonków i rodzin.

- dodaje.

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok „Rodzina Amoris laetitia” zakończy się w czerwcu Światowym Spotkaniem Rodzin. Decyzją Ojca Świętego wydarzenie to zostało zdecentralizowane i odbywać się będzie nie tylko w Rzymie, ale jednocześnie we wszystkich diecezjach na całym świecie. Gambino podkreśla, że ta nowa formuła jest wyrazem synodalności i może być ważnym krokiem na drodze odnowy duszpasterstwa rodzin.

Czytaj także: Franciszek: w rodzinie musimy słuchać się nawzajem i stawiać czoła trudnościom

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter