17 stycznia
niedziela
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: szukajmy prawdziwego skarbu!

Ocena: 4.9
1233

„W naszych czasach życie niektórych ludzi może okazać się przeciętne i przygaszone, ponieważ prawdopodobnie nie wyruszyli na poszukiwanie prawdziwego skarbu (...) Jedynie Jezus, który jest ukrytym skarbem i drogocenną perłą może wzbudzić radość, całą radość świata: radość odkrycia sensu swego życia” – mówił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w XVII niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mt 13, 44-52) zawierającego trzy przypowieści o skarbie ukrytym w roli, o cennej perle i o sieci zarzuconej w morze. Ograniczając się do dwóch pierwszych zauważył, iż mówią one, że przystęp do królestwa niebieskiego w pełni mają ci, którzy są gotowi postawić nań wszystko. Zatem budowanie królestwa wymaga nie tylko łaski Bożej, ale także aktywnej dyspozycyjności człowieka.

Franciszek podkreślił, że decyzje te są podjęte z radością, ponieważ zarówno człowiek w roli jak i kupiec znaleźli skarb.

Jesteśmy wezwani do przyjęcia postawy tych dwóch postaci ewangelicznych, stając się poszukiwaczami królestwa niebieskiego. Chodzi o porzucenie ciężkiego brzemienia naszych zabezpieczeń światowych, które przeszkadzają nam w szukaniu i budowaniu królestwa: żądzy posiadania, pragnienia zysku i władzy, myślenia tylko o sobie samych. W naszych czasach życie niektórych ludzi może okazać się przeciętne i przygaszone, ponieważ prawdopodobnie nie wyruszyli na poszukiwanie prawdziwego skarbu, zadowolili się rzeczami pociągającymi lecz przemijającymi, lśniącymi, lecz zwodniczymi błyskotkami, ponieważ ostatecznie zostawiają w ciemnościach

- wyjaśnił papież.

Ojciec Święty zauważył, że królestwo niebieskie jest przeciwieństwem propozycji światowych.

Jest ono skarbem, który codziennie odnawia życie i poszerza je ku rozleglejszym horyzontom. Istotnie, ci, którzy znaleźli ten skarb, mają serce twórcze i poszukujące, które nie powtarza, lecz wynajduje, wytyczając i podążając nowymi drogami, które prowadzą nas ku miłowaniu Boga, do kochania innych, do prawdziwego miłowania siebie samego

– podkreślił Franciszek.

Papież wskazał, że światło królestwa to nie sztuczne ognie, które trwają jedynie chwilę, ale prawdziwe światło, które towarzyszy nam całe życie. Zachęcał do codziennego poszukiwania skarbu królestwa niebieskiego, aby w naszych słowach i czynach objawiała się miłość, którą Bóg dał nam przez Jezusa.

Jedynie Jezus, który jest ukrytym skarbem i drogocenną perłą może wzbudzić radość, całą radość świata: radość odkrycia sensu swego życia, radość z zaangażowania go w przygodę świętości

–mówił Ojciec Święty przed udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Po modlitwie „Anioł Pański” Franciszek zachęcił młodych do okazania szczególnej troski osobom starszym:

We wspomnienie świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa, chciałbym zachęcić ludzi młodych do podjęcia gestu czułości wobec osób starszych, zwłaszcza tych najbardziej samotnych, w domach i mieszkaniach, które od wielu miesięcy nie widziały swoich bliskich. Drodzy młodzi, każda z tych osób starszych jest waszym dziadkiem! Nie zostawiajcie ich samych! Użyjcie fantazji o miłości, zatelefonujcie, przeprowadźcie rozmowy wideo, poślijcie wiadomości, posłuchajcie ich i w miarę możliwości, w zgodzie z przepisami sanitarnymi równie je odwiedzajcie. Uściskajcie ich. To wasze korzenie. Drzewo oderwane od swoich korzeni nie rośnie, nie daje kwiatów i owoców. Dlatego tak ważne jest, aby być zjednoczonymi i związanymi ze swoimi korzeniami. To, czym drzewo zakwitło, pochodzi z tego, co ma pod ziemią –jak mówi poeta z mojej ojczyzny. Dlatego zachęcam was wszystkich do oklasków dla naszych dziadków!