9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek rozpoczął swoją podróż apostolską na Malcie

Ocena: 0
373

Papież Franciszek rozpoczął swoją 36. podróż apostolską. Dwudniowa pielgrzymka na Maltę odbywa się w cieniu wojny na Ukrainie i spowodowanej nią wielkiej fali uchodźców. Jednym z głównych tematów papieskiej wizyty będzie właśnie los migrantów, którzy przybywają także na Maltę, aby przedostać się do Europy. Hasłem pielgrzymki są słowa zaczerpnięte z biblijnej księgi Dziejów Apostolskich: „Okazywali nam niespotykaną życzliwość” (Dz 28,2).

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT - prezydent Malty George Vella, jego żona Miriam Vella i dzieci witają papieża Franciszka na międzynarodowym lotnisku Malty w Luqa.

Papież przed opuszczeniem Domu św. Marty spotkał się z kilkoma rodzinami uchodźców z Ukrainy goszczonymi przez Wspólnotę św. Idziego. Ojcu Świętemu towarzyszył papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski. Wśród nich znalazła się 37-letnia matka z dwiema córkami, w wieku 5 i 7 lat, która przybyła ze Lwowa. Jedna z dziewczynek przeszła w Rzymie operację serca. Papież rozmawiał także z dwiema matkami z czwórką dzieci, które przebywają w stolicy Włoch dzięki gościnności mieszkającej na stałe w tym kraju Ukrainki z Tarnopola. Ich dzieci rozpoczęły właśnie naukę w rzymskiej szkole. Trzecia rodzina przybyła do Rzymu przez Polskę. To sześć osób z Kijowa: matka i ojciec z trójką dzieci oraz babcią.

Po wylądowaniu ok. godz. 10 międzynarodowym lotnisku w Luqa i ceremonii powitania na Malcie papież udał się do Pałacu Wielkiego Mistrza w Vallettcie. To dawna siedziba Zakonu Maltańskiego, który ufundował ten budynek w 1571 r. Obecnie mieści się w nim siedziba prezydenta Malty. Ojciec Święty spotkał się tam z głową państwa oraz z premierem, a następnie wygłosił przemówienie do władz i korpusu dyplomatycznego. Podczas pobytu na Malcie towarzyszą mu. m.in.: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów oraz abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. kontaktów z państwami.

Po spotkaniu z władzami papież - po krótkim odpoczynku - katamaranem popłynie na wyspę Gozo, do sanktuarium maryjnego Ta’Pinu na wyspie Gozo, najważniejszego miejsca pielgrzymkowego na wyspie. Na placu przed sanktuarium Franciszek poprowadzi nabożeństwo modlitewne oraz wygłosi przemówienie. Ofiaruje sanktuarium złotą róże, tradycyjny dar papieski dla sanktuariów maryjnych.

Drugiego dnia wizyty papież odwiedzi grotę św. Pawła w Rabacie, odprawi Mszę św. we Florianie i spotka się z migrantami w ośrodku Laboratorium Pokoju im. Jana XXIII w Hal Far.

Jest to czwarta wizyta Następcy św. Piotra w Republice Malty po św. Janie Pawle II, który odwiedził kraj dwukrotnie w 1990 i 2001 r. oraz Benedykcie XVI, który pielgrzymował na Maltę w 2010 r.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter