9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Francji

Ocena: 0
512

W piątek 26 listopada papież Franciszek przyjął w Watykanie na prywatnej audiencji prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który następnie spotkał się z watykańskim Sekretarzem Stanu kard. Pietrem Parolinem. Towarzyszył im abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. stosunków z państwami.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Podczas serdecznych rozmów podkreślano dobre stosunki dwustronne, których stulecie niedawno obchodzono. Papież i prezydent Francji poruszyli szereg kwestii międzynarodowych, w tym temat ochrony środowiska w świetle wyników ostatniego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Rozmawiano również na temat perspektyw zbliżającej się prezydencji francuskiej w Unii Europejskiej, a także zaangażowania Francji w Libanie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Jest to druga audiencja w Watykanie dla Emmanuela Macrona, trzy lata po wizycie państwowej złożonej przez prezydenta w czerwcu 2018 roku. To pierwsze spotkanie osobiste, przed trzema laty trwało prawie godziną i dało początek „niezwykle ożywionej wymianie zdań, bardzo cenionej przez prezydenta” – jak przypomina obecnie Pałac Elizejski.

Ponadto od początku swej pięcioletniej kadencji Emmanuel Macron co najmniej raz w roku rozmawia telefonicznie z Ojcem Świętym, co jest zjawiskiem rzadkim w relacjach między Papieżem a prezydentem Francji. W sumie odbyli pięć rozmów telefonicznych: w 2017 r. po wyborze Macrona na prezydenta, w 2019 r. po pożarze Notre-Dame de Paris, w kwietniu 2020 r. w okresie lockdownu w Europie Zachodniej, w październiku 2020 r. po zamachu na Notre-Dame w Nicei oraz ostatnio w marcu 2021 r., gdy prezydent Macron chciał pogratulować papieżowi podróży do Iraku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter