6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: Pan pociesza i karze z czułością

Ocena: 0
164

O pocieszeniu i umocnieniu, które daje nam Pan mówił Papież w zeszłoniedzielnej homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty. Przypomniał, że Bóg jest Dobrym Pasterzem, który przygarnia proszących o przebaczenie i otwiera ich na łaskę pojednania.

Fot. pixabay.com/CCO

Franciszek odwołał się do pełnego czułości fragmentu Księgi Izajasza (40, 1-11), który mówi o nadziei. Pan bowiem pociesza z czułością, z czułością upomina i z czułością karze. „Czy potrafisz wyobrazić sobie samego siebie na piersi Pana po tym, jak zgrzeszyłeś?” – pytał papież.

Pan prowadzi, kieruje Swój lud, prostuje jego ścieżki, a nawet, powiedziałbym, karze go z czułością – podkreślił Ojciec Święty. - Czułość, delikatność Boga. Nie jest to Jego postawa dyplomatyczna, czy wychowacza, ona wypływa z wnętrza, jest radością, którą sprawia Mu każdy powrót grzesznika. Radość czyni Go czułym

- mówił.

Ojciec Święty mówił o Bogu jako ftym, który chce nas pocieszać.

Ile razy narzekamy i myślimy, że nasze grzechy i upadki nie mogą być odpuszczone. I w takie myślenie wchodzi głos Boga, który mówi: «Chcę cię pocieszyć, jestem blisko ciebie» i czyni to z czułością – zaznaczył Franciszek. - Bóg wszechmocny, który stworzył niebo i ziemię, Bóg-heros, można by powiedzieć, nasz brat, który pozwolił zawiesić się na krzyżu i umarł za nas, pragnie cię przytulić i powiedzieć: «Nie płacz».

Franciszek przypomniał także wdowę z Nain, którą Jezus przytulił z wielką czułością i prosił, by nie płakała. Zwrócił uwagę, że wobec trumny, w której złożony był syn wdowy, najpierw potrzeba czułości i przytulenia, a potem słów: „Nie płacz”. „Musimy wierzyć w pocieszenie, które daje Pan – mówił papież – bo za nim idzie łaska przebaczenia”.

«Ojcze, mam wiele grzechów, tyle błędów popełniłem w życiu». «Pozwól się pocieszyć». «Ale kto to zrobi?». «Zrobi to Pan». «I gdzie muszę pójść?». «Prosić o przebaczenie: idź! Bądź odważny. Otwórz drzwi. On cię przytuli» - zachęcał Ojciec Święty. - Pan podejdzie do ciebie z czułością ojca, brata: tak jak pasterz, który pasie stado i swym ramieniem je gromadzi, nosi jagnięta na piersi, owce karmiące prowadzi delikatnie, tak Pan cię pocieszy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter