2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek odwiedził mieszkańców zniszczonego miasta

Ocena: 0
467

– Niech moc Zmartwychwstałego Pana wspiera wasze zaangażowanie na rzecz ukończenia odbudowy i niech ożywia waszą nadzieję – życzył Franciszek mieszkańcom miasteczka Mirandola, które pięć lat temu nawiedziło niszczycielskie trzęsienie ziemi. Pobyt w tej miejscowości był ostatnim punktem jednodniowej wizyty papieża w Carpi.

fot. PAP/EPA/SERENA CAMPANINI

Ojca Świętego przyjęto z wielką radością i entuzjazmem. Po przemówieniu i udzieleniu zebranym błogosławieństwa podszedł do nich i przez dłuższą chwilę rozmawiał z ludźmi, ściskał ich ręce, wziął w objęcie małe dziecko, pozował do zdjęć selfie.

Papież przybył do Mirandoli z miasta, które również było dotknięte kataklizmem w maju 2012 roku. Na placu przed miejscowym kościołem, który nie nadaje się jeszcze do użytku, spotkał się z miejscową ludnością, w tym z poszkodowanymi w wyniku tamtych wstrząsów i z rodzinami prawie 30 ofiar, które wtedy zginęły.

W wygłoszonym do nich przemówieniu przypomniał, że jego poprzednik – Benedykt XVI odwiedził to miejsce już w kilka tygodni po tamtych bolesnych wydarzeniach, aby przynieść miejscowym mieszkańcom słowa solidarności i zachęty „w imieniu własnym i całej wspólnoty kościelnej”. Dziś natomiast on sam pragnie potwierdzić uczucia całego Kościoła oraz zaświadczyć, że „każdy z was jest mi bliski i dodać odwagi na drogę, którą trzeba jeszcze przemierzyć w zakresie odbudowy”.

Papież zapewnił swych słuchaczy, że wie, jak bardzo trzęsienie ziemi dotknęło „dziedzictwo ludzkie i kulturalne waszej ziemi”. Wyjaśnił, że ma na myśli rany zadane domom, działalności wytwórczej, kościołom i innym zabytkom, świadkom historii i sztuki, będącym symbolami duchowości i cywilizacji narodu. Przede wszystkim chodzi jednak o rany wewnętrzne: cierpienia tych, którzy stracili najbliższych i dorobek całego życia.

A po wstrząsach „wielki podziw wzbudziło we wszystkich świadectwo godności i przedsiębiorczości, jakie okazaliście” – stwierdził z uznaniem Ojciec Święty. Podkreślił, że miejscowa ludność musiała stawić czoła, „w duchu ewangelicznym, trudnej sytuacji, wywołanej przez tę klęskę żywiołową, poznając i akceptując w tych bolesnych wydarzeniach tajemniczą obecność Ojca, który jest zawsze pełen miłości, także w chwilach najcięższych prób”.

Franciszek życzył zgromadzonym, aby nigdy nie malały siła ducha, nadzieja i dary pracowitości, które ich wyróżniają. – Niech nadal będzie mocne wasze pragnienie niepoddawania się zniechęceniu w obliczu utrzymujących się jeszcze trudności – powiedział papież. Dodał, że chociaż wiele już zrobiono w zakresie odbudowy, to nadal ważne jest zdecydowane zaangażowanie na rzecz odzyskiwania także zabytków, które są miejscami pamięci historycznej i niezastąpionymi przestrzeniami życia społecznego i kościelnego.

Franciszek wyraził pewność, że „nie zabraknie dobrej woli ze strony wszystkich zainteresowanych, aby zapewnić szybkie wykonanie tych niezbędnych prac dla dobra wspólnego”.

– Drodzy bracia i siostry, za dwa tygodnie będziemy obchodzić Wielkanoc Zmartwychwstania. Niech moc Zmartwychwstałego Pana wspiera wasze zaangażowanie na rzecz dokończenia odbudowy i niech ożywi waszą nadzieję. A Maryja Panna i wasi święci opiekunowie niech wyjednają u Pana siłę dla osób ciągle jeszcze doświadczanych; niech wyproszą światło i moc dla umysłów i serc, aby mogły się spełnić oczekiwania wszystkich – zakończył Franciszek, po czym udzielił wszystkim zebranym i całej miejscowej ludności błogosławieństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter