28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek odwiedzi Benedykta XVI

Ocena: 4.5
540

W dniu 95. urodzin Benedykta XVI 16 kwietnia,odwiedzi go i osobiście przekaże życzenia papież Franciszek – powiedział w wywiadzie dla włoskiego tygodnika Oggi sekretarz osobisty papieża seniora, abp Georg Gänswein.

fot. Vatican Media

Abp Gänswein zaznacza, że papież Benedykt jest słaby fizycznie, ale jego umysł działa bardzo dobrze. Jest metodyczny, a jego dni nie zmieniły się w ciągu ostatniego okresu. Oczywiście, jego ruchy są powolne i musi więcej odpoczywać. Rano koncelebruje mszę św. o godz. 7.30. Następnie siada w fotelu i słucha muzyki. Powrócił także do swojego zwyczajowego spaceru po Ogrodach Watykańskich – wyjawia jego sekretarz.

“Nie znaleziono żadnych zarzutów”

Abp Gänswein nie ukrywa, że są ludzie, którzy atakują, ranią i tworzą polemiki, aby nastawić Benedykta XVI przeciwko papieżowi Franciszkowi. Odniósł się także do niedawnych kontrowersji po przedstawieniu w styczniu raportu monachijskiej kancelarii prawnej przypisującego kardynałowi Ratzingerowi odpowiedzialność za zły nadzór w czasie pełnienia funkcji arcybiskupa Monachium i Fryzyngi w latach 1977-1982. Nie znaleziono żadnych zarzutów – podkreśla sekretarz papieża Benedykta.

Dodaje, że niestety, w przedstawionej dokumentacji znalazł się błąd dotyczący jego obecności na spotkaniu w 1980 roku, na którym miała zostać podjęta decyzja o przyjęciu na plebanię księdza, który miał zostać poddany terapii. Następnie, po dokładnej weryfikacji, błąd został skorygowany i potwierdzono jego obecność. Przerodziło się to jednak w atak na papieża seniora, którym niektórzy zarzucili kłamstwo.

Ta sytuacja przysporzyła mu cierpień. Należy wyraźnie zaznaczyć, że żadne z oskarżeń nie okazało się zasadne. W świecie niemieckim istnieje nurt myślowy, który próbuje atakować pontyfikat i dzieło teologiczne Ratzingera, a także szkodzić jego osobie – przypomniał abp Gänswein.

Franciszek odwiedzi Benedykta XVI

W wywiadzie nie pominięto relacji między papieżem Franciszkiem, a papieżem seniorem. Abp Gänswein zauważa, że nie brak osób, które próbują nastawić przeciwko sobie papieża Franciszka i Benedykta XVI. Polemika jest umiejętnie prowadzona przez tych, którzy mają interes, nawet w Kościele, w tworzeniu napięć.

Są też tacy, którzy obwiniają mnie o to, że z radością przyjmuję pielgrzymki przeciwników Franciszka do Mater Ecclesiae. Są to oskarżenia obraźliwe i niedorzeczne – stwierdza. Osobisty sekretarz Benedykta XVI zdradził również, że papież Franciszek ma odwiedzić Mater Ecclesiae w dniu 95. urodzin papieża seniora – 16 kwietnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter